Estetike

Depilim me dyll në kushte shtëpie

Shumë temë e vizituar nga femrat shqiptare problemi i depilimit. Bazuar dhe në letrat që na vijnë në redaksi për depilimin me dyll, kemi përgatitur këtë material për depilimin në kushte shtëpie. Teknikë mjaft efikase dhe e përdorur kur në merkato nuk kishin dalë makineritë e sofistikuara të depilimit. Lëkura ju ngel e butë dhe pa asnjë lloj skuqje.

Përgatitja e dyllit

 • 5 lugë gjelle sheqer
 • 1 maj luge kafeje limontoz ose lëng limoni

Hedhim sheqerin në një enë (për-shembull xhezve). Më pas i hedh ujë 1-2 cm mbi sheqerin. E ziejmë duke e trazuar gjithë kohën më anë të një luge druri ose bishtin e saj.
Pasi shikojmë se është trashur dhe bie pikë pikë kur e ngremë lart, marrim një pikë dhe e çojmë në pjatë. E marrin me dorë me kujdes, dhe nëse mblidhet rrumbullaket e heqim nga zjarri.

Lagim një pjatë me ujë dhe e derdhim gjithë masën e sheqerit aty. E leme 5 min të ftohet dhe e mbledhim me dorë.

Më pas e përpunojmë shpesh herë duke i lagur gishtat me pak ujë. Më pas e provojmë në dore që nëse ngjitet. Kjo ishte përgatitja e dyllit. Na ngelet vetëm të aplikojmë në zonat e interesuara për heqjen e qimeve.

2013 (c) Bukuri.com

12 comments on “Depilim me dyll në kushte shtëpie

 1. keto maske prej ciles moshe perdoren

 2. Bleona

  Po me pas me cfare mund t’i terheqim qimet ne zonat ku eshte aplikuar dylli??

 3. po limontozin kur e hedhim

 4. xhulja

  Po aspirin nuk duhet hedhur??

 5. ana hoxha

  pershendetje une quhem ana dhe jam 17 vjec jam e gjate 1.73 cm dhe peshoj rreth 70 kg… dua nje diet e cila te jete efikase dhe te jap rezultate ne pak jave.. ju lutem me ndihmoni

 6. Enxhii

  A eshte ma e mire se dylli qe e blejme? Kete mund ta perdorim ne te gjitha zonat intime? Dhe a eshte e dhimshe ne perdorim

 7. Jehona

  A muj me perdor une i kam 14 vjet se mkan dal mustaqet pom shkojn nerva a muj me i hek me dyll edhe a blihet ne farmaci dhe sa kushton? Ju lutem

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *