Ushqimi

10 Ushqime Fantastike per nje Lekure Perfekte

woman_with_fruits1

Lëkura nuk kurohet vetëm me produkte komerciale. Një reviste e njohur ndërkombetare, kishte nxjerre gati 5 mije kupona falas për të bërë botoks, dhe brenda ditës u zhduk nga gjininia femerore. Po e njejta reviste para disa kohesh kishte nxjerre disa kupona falas për analiza falas të zëmres, përpara së të nxirrte per botoks. Rezultati ishte ky: Femrat e zhdukën numrin e revistës që jepte botoks brenda ditës ndërsa revista me analizat e zëmrës mbeti pa u shitur. Përfundimi ishte se femrat i japin më shumë rëndesi paraqitjes së jashtme, fytyres dhe lëkurës së tyre. Nëse keni qënë ndonjë nga ato qe nuk u ra ndonjehere në dore kjo reviste mos u shqetesoni. Nuk është nevoja të bëni botoks për të patur një lekure të bukur. Në po ju sugjerojmë disa ushqime që do të ndihmojnë për të patur një lëkurë të shëndetëshme dhe të bukur. Ky artikull u mundësua nga Receta Gatimi

Arra

arra-proteina-dieta-mesmime-bukuri-gatim

Arrat janë të parat në këtë listë si ushqimet më të mira për lëkuren. Janë të pasura me Omega-3, kalcium, acid folico, antioksidante dhe ndihmojnë lëkurën të jetë gjithmonë elastike.

 

Kivi

kiwi-lekura-femra-elastike-pucra

I pasur me vitaminen C, kivi është një frut që bën mbrekullira për lëkurën. Mbron lëkuren kundër plakjes dhe stimulon prodhimin e kolagjenit. Mund ta shoqëroni mix me fruta të tjerë ose bashkoje me akullore.

 

Shega

sheg-mesime-guida-femra-ushqime

Këto berthama të kuqe janë shume të shijshme por dhe kuruese. Shega është një frut i pasur me antioksidant që ndihmojnë lëkurën të jetë e frekset dhe e bukur në çdo kohë.

 

Çaji

Black asian teapot with mint tea

Eshtë i pasur me antioksidant dhe lufton radikalet e lira, bën lekuren më të bukur.

 

Farat e Luledjellit

lule-dielli-poezi-romance-bukuri-vaj-dieta

Jane të pasura me vitaminën E dhe ndihmojnë lëkurën të mos rrudhet. Janë një mbrojtëse natyrale e lëkures kunder diellit dhe ndotjes.

 

Patatet e Embla

patate-ushqime-receta-gatim

Këto lloj patate janë të shijshme për tu ngrënë por dhe një kurë për bukurinë e lëkures, falë beta karotenes. Eshtë një mbrojtje kunder djegjeve dhe kjo sostance lufton ta mbaje lëkuren të re dhe të shëndritshme.

 

Kaposhi Detit

mish-pule-receta-argetim-humor-gatim

Ky lloj mishi është i pasur me zink. Riparon tesutet e dëmtuara.

 

Salmoni

salmon-peshk-ushqim-dieta

Salmoni është një nga ushqimet më të mira për lëkurën. Gjithashtu si dhe arrat kane vitamina Omega-3. Ndihmojnë lëkurën në hidratim.

 

Spinaqi

spinaq-ushqim-dieta-receta-gatim

Sinaqi është i pasur me vitamina dhe minerale dhe ne veçanti magnes dhe acid folik. Kjo gjë mundëson riparimin e qelizave të dëmtuara.

 

Specat

speca te kuq dhe jeshil

Këto perime janë të pasura me shumë vitamina, sidomos ata në ngjyrë të kuqe. Ndihmojnë lëkurën të jetë gjithmon e “gjallë”.

Nëse ju pëlqen të gatuani vizitoni faqjen www.ArtiGatimit.com

1 comment on “10 Ushqime Fantastike per nje Lekure Perfekte

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *