Estetike

Maskë me kivi për pastrim fytyre

 

fegurð-og-umönnun_zoom

 

Kivi është një frut me vlera ushqyese për lëkurën dhe me përqindje të madhe vitaminë C. Mund ta përdorni si maskë fytyre për pastrimin e lëkurës.
Prisni një ose dy kiwi në copa të vogla, pasi ti keni pastruar dhe hidhini në mixer që të bluhen mirë. Masën e përgatitur vendoseni në fytyrë dhe e lini që të veprojë për 15 minuta.

Kivi do të largojë qelizat e vdekura dhe do ta pastrojë fytyrën tuaj dhe do ta bëjë të butë dhe të lëmuar. Nëse ndjeni se ju përcëllon pak mos u shqetësoni. Acidi i lëngut të kiwit është duke vepruar për të pastruar fytyrën tuaj.

Pas 15 minutave shplajeni fytyrën tuaj dhe vendosni një krem hidratues sipas dëshirës suaj.

bukuri.com

14 comments on “Maskë me kivi për pastrim fytyre

 1. a mund te perdoret per lekure me akne?

 2. ardita

  A mund te perdoret per lekure te that ,sa her ne jave apo edhe perdite…..Faleminderit

 3. jam 14 dhe dua te mi heqe aknet a ben mire

  • Kjo keshillohet per pastrim! Ne moshen tuaj, janë normale. Kujdesu per pastertine dhe mos e prek fytyren me duar te pa pastra!

 4. bulena selmani

  e per njolla cafe ne fytyr a ndikon civi naj sen

 5. klarisa

  shume e bukur por doja te te pyesja a perdoret edhe kur ke quka apo jo n.q.s jo cfare perdoret per te hequr quka? ju lutem pergjigjuni kesaj pyetje. faleeeeeeminderit

 6. klarisa

  po per moshen 12 13 a perdoret kjo

 7. donika dona

  prsh jam nje vajz 13 vjeqe kam puqrra por dhe me dhamin puqrrat prej puqrrave kam dhimbje te kokes?

 8. enis berisha

  prsh jam nje djal 13 vjeqe kam puqrra por dhe me dhamin puqrrat prej puqrrave kam dhimbje te kokes?

 9. Po per pullat e bardha te fytyres ?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *