Kuzhina

Receta per Banane te skuqura Flambè Karamel

banane-flambe

Kjo është një recet ëmbelsire mjaft e shpejt për tu bërë dhe shumë e vecant nëse keni miq dhe doni të improvizoni një ëmbelsirë pa ju marrë kohë! Do të mahniten, jua siguroj!

Përbëresit:

Portokalle (1 ose 2)
Banane (5 mesatare)
Gjalp (45 gram)
Rum (1 got)
Sheqer (100 gram)

Ju këshilloj që bananet të mos jen shume të pjekura, nese vijne pak si jeshile akoma më mirë.
Për portokallin, nëse ka pak leng 1 kokerr beni mir të shtrydhni dy dhe hidheni në një gotë.
bananeflambe_1

Qëroni bananet qe ti keni gati për më von, kur të skuqet sheqeri.

Në një tigan shkrini gjalpin dhe hidhni sheqerin qe te skuqet duke e trazuar vazhdimisht. Pa e lene te digjet 🙂 hidhni lengun e porokallit.

bananeflambe_2

Disa çaste më von shtoni bananet pa i prer dhe i ktheni sipas skuqjes që marrin.

bananeflambe_3

Në castin kur bananet kan marr ngjyren karamel, hidhni pak rum dhe perkulni tiganin nga ana e zjarrit! (nese po gatuani me sobë elektrike, mund te perdorni ndonje ndezes por kujdes se mos digjeni 🙂 )

Nëse nuk keni rum, apo pak brandy, perdorni rakin tradicionale, por mos e egzagjerni shum se do dehni te ftuaret!

Kjo pjat mund të shoqerohet dhe me ndonje lug akullore!

Ju bëfte mirë!

Mos harroni të vizitoni faqet tona partnere dhe te merrni pjes ne diskutime interesante:
www.Lirenti.com

0 comments on “Receta per Banane te skuqura Flambè Karamel

Leave a Reply

Your email address will not be published.