Estetike

Të përdor brisk apo dyll?


Qimet janë një armik që të gjitha gratë duhet t’i përballojnë. Mëdyshjet e tyre përsa i përket metodave të heqjes së qimeve janë shumë. Cila metodë është më e mirë?

Brisk apo dyll?

Metodat bazë të depilimit janë brisku dhe qiriri. Çdo grua zgjedh atë që i preferon më shumë, por është e rëndësishme të dimë anët pozitive dhe negative për çdo metodë veç e veç.

Brisku, ndoshta është metoda më e përhapur e depilimit tek gratë. Është e thjeshtë, efikase dhe veçanërisht një zgjidhje e padhimbshme. Praktikohet në çdo çast pa qënë e nevojshme ndonjë lloj parapërgatitjeje. Por ka dhe anë negative. Brisku rrit dendësinë e qimeve dhe i bënë më të ashpra. Zgjat 3-4 ditë, dhe rrënjët janë të dukshme akoma edhe pas rruajtjes me brisk. Një mangësi tjetër e briskut është se nuk mund të përdoret në të gjitha pjesët e trupit, në të cilat ka qime të padëshirueshme.

Depilimi me dyll është metoda me përfundime më të mira për heqjen e qimeve në të gjitha pjesët e trupit. Pas heqjes së qimeve, lëkura është më e butë dhe e lëmuar dhe qimet vonohen të dalin për një kohë të gjatë. Kjo metodë ka dy teknika: Depilimi me dyll të nxehtë, e cila është  më e shpeshta dhe më e përdorura dhe me dyll  të ftohtë, që përdoret edhe në shtëpi.

 Anët negative të depilimit me dyll të nxehtë dhe të ftohtë janë, se mund të bëhen vetëm në sallone bukurie  dhe mund shkaktojë dhimbje dhe djegie në zonën ku hiqen qimet.

Çfarëdo mënyre nga të dyja që të bëni, e sigurt është se duhet të jeni të mirëinformuara për të dyja metodat, dhe të zgjidhni atë që ju preferoni. 

©bukuri.com

144 comments on “Të përdor brisk apo dyll?

 1. Une kam depiluar fytyren me dyll po ne sallon bukurie por kam pas masandej infeksion (pucrra) e me kurre se kam be sepse me kane dale edhe a ka ndonje preparat qe perdoret pas depilimit qe te mos me dalin prap pucrrat pas depilimit me dyll. flm shume.

 2. un e kam depiluar fytyren me dull mirpo qimet me jan rritur edhe me shum dhe ato qe kan qen te bardha kan dal te zeza

 3. mu me kan dal ner mjekerr kime te zeza edhe ne fytyr te bardha spo di qka te bej po thon se me dyll e me llaser te hiqen per gjithmon ju lutem me tregoni qka te bej

 4. desha te di se ku mund ta blej dyllin?

  • Pershendetje

   Doja te ju pyesja perdorimi i dyllit a esht metod e mire ne pjeset intime sepse nuk e kam perdorur kurr?

 5. une kam shume qime ne te gjithe trupin ju lutem me tregoni se si me i hek ose ku duhet te shkoj ju lutem me tregoni

 6. ju lutem ku mund ta gjeje dyllin qe ta perdor vet ne shtepi

  • Bukuria

   Përshëndetje. Dylli mund të gjendet lehte në dyqane që shesin artikuj për estetistet, per parukeri, ose dhe në internet mund ta gjesh dhe ta blesh.

 7. valmir

  Jam 21vjeqar kam qime ne fytyr por po me pengojn si ta gjej menyren qe ti heq me tregoni

  • Bukuria

   Pershendetje Valmir.

   Eshte e natyrshme te kesh qime ne fytyre dhe metoda me praktike dhe popullore per burrat eshte rruajtja me brisk,
   por nese qimet jane ne pjese te padeshirueshme p.sh tek pjesa e siperme e faqes afer syve do te ishte mire per nje
   perfundim te mire heqja e tyre me rreze lazer, por per kete duhet te konsultoheni me nje mjek.

 8. a eshte vertet kjo

 9. si mundem ta perdori dyllin ju lutem te me tregoniii je ni te mrekullueshem

 10. A jane te verteta keto qe thuhen per dyllin se une nuk e kam perdorur asnje here.

 11. elona87

  pershendetje,i kam disa qime ne mjekerr,a bon mi hek me pincet,sepse heqjen e fytyres kurr nuk e kam ba,e me dyll nuk po ma merr menja me i hek.

  • Bukuria

   Pershendetje Elona.
   Menyra me e mire eshte ti heqesh me dyll sepse pincetati ashperson qimet.

 12. o goca eshte turp qe nje mashkull te depiloje , te heqi qimet e tij te trupit?

 13. une jom 20 vjeq edhe kom qime ne gjith trupin dhe ne fetyr … ka ndonje rrezik po ti heki ne ket mos me llaser …edhe kushton shtrejt llaseri per heqjen e qimeve me tregoni ju lutem .

  • Bukuria

   Pershendetje Dona.
   Nuk mendoj se ka ndonje rrezik nga llaser nese shkon tek profesioniste qe kane eksperience dhe jane te kujdeshsem.
   Pagesa ndryshon nga nje vend ne nje vend tjeter, por mire do ishte te pyesni ne qytetin apo shtetin ku ju jetoni sepse cmimet ndryshojne.

 14. erblina idrizi

  pesa un kam qime te zeza ne mjekerr dhe ka fillu edhe ka qafa mem dal qime te zeza sikurse ne mjekerr dhe kam perdor gjithqka dyll te gjitha per veq lazerit jo a ka mundesi me mi zhduk lazeri kam qef ta di  flm .

  • Bukuria

   Pershendetje Erblina.

   Po, me lazer mund te hiqen. Mund te shkosh ne ndonje institut qe merren apostafat me kete lloj depilimi.

 15. erblina idrizi

  un e bera me lazer po nuk  ka nryshim un kam qime ne fytyr ama veq nje her e provova  edhe sa her duhet  me lazer  per me mu hek qimet  ju lutem ma jep nje pergjigjje  flm .

  • Erblina një trajtim i heqes së qimeve me lazër është pothuajse 0 trajtim, nuk ka efekt! Duhen 8-12 trajtime për të vëretjur që qimet janë rralluar dhe në raste më të suksesshme janë zhdukur komplet. Është i kushtueshëm por ja vlen kur të kesh rezultatet që dëshiron.

   Paç fat!

 16. jam sevi ne pjesen e mjekrres i kam qimet e theksuara, kam provuar me dyll por kot,, e kam depilatorin ne shtepi e perdor dy her ne muaj por qimet nuk zhduken perkundrazi theksohen qdo her e me shume, deshiroj te di nga ju si mund ti zhduk ato
  dhe a eshte e vertet qe me perdorimin e lazerit zhduken pergjithnji ?

  • Duhet te evitoni briskun ne radhe tepare! Fatkeqsisht dhe lazeri nuk mund ti zhduk plotesisht dhe pse disa ulje jan shum te shtrenjta!Ju ftoj te kujdeseni me metotat tradicionale dhe me make up!

 17. erblina idrizi

  a nuk ka nodonje pergjigjje per ker pyetje  qe e bera BUKURIA  ju lutem  kam qef ta di a me provu ma lazerin flm.

 18. peshendetje

  pershendetje juve mka ka koh qe mkan dal qimet ne fytyr shum bile kam perdor kremra kuder heqjes amo pom dalin puqrrat ok me tregoni dikush se ku mund te shkoj se kam degju se shum shkojn i hekin me llazer ku gjindet ajo edhe sa kushton nese e ka provu dikush prej juve ju pershendes

  • Bukuria

   Pershendetje. Ne nuk i rekomandojme kremerat kunder qimeve, sepse kane substanca kimike dhe nuk jane te mire per te gjithe lekurat.
   Llazer, eshte nje zgjidhje e mire per ty, dhe nuk kushton shume. Per cmimet pyet me mire ne vendin ku banon.

 19. peshendetje

  ku mud ta gjej kto far dyllin nitrenet kto far dyllin amund te hiqen per gjithmon qimet ok qaoo

  • Bukuria

   Dyllin mund ta gjesh edhe ne dyqane ku shiten produkte per parukjeret ose ne dyqanet qe kane produkte per sallonet e bukurise.

 20. porshendetje dua ta di si ta pordorim dyllin sa duhet te qendroj mi fetyr dhe me qa duhet ta heqim mbas andej a duhet ti qesim diqka tjeter a veq dyllin natyral

 21. porshendetje mfalni nje pytje jav kom ber nuk me jeni porgjegjur edhe nuk koka pytje aty hiq

 22. eltonio

  pershendetje ..jam nje djal 20 vjeqar..edhe kam nje problme. NUK KAM ..QIME NE FYTYR ..  doja te pyesja a mund te me ndIhmoni.ose te me jepni ndonje keshill..QAR DUHET TE BEJ…???

  • Bukuria

   Elton, ky nuk eshte problem. Te tjeret perpiqen qe ti heqin, ndersa ti do te kesh qime ne fytyre 🙂
   Per mendimin tim, nuk duhet te besh asgje, je shume mire ashtu si je, me nje fytyre pa qime dhe te paster 🙂

  • Elton nuk eshte problem estetik por mund te jete problem shendetsor dhe rekomandoj te konsultoheni me endokrinologet per te pare hormonet pasi kjo mund te kete dhe ane serioze ne lidhje per te patur femije.

 23. kam provuar te gjitha llojet e depilimeve pervec lazerit dhe me krijohen pucrra ,pika te kuqe dhe qime nen lekure tek kembet ju lutem me thoni cfare duhet te bej per ta hequr kete problem flm

  • Bukuria

   Duhet te perdorni krem pas depilimit!
   Problemi qe ke mund te kete lidhje me ndonje alergji! Drejtohuni te beni nje here analizat si dhe nje diet dhe pirja shume ujit ndikon ne problemin tuaj.

  • Përshëndetje Ana.

   Sikurse kam këshilluar një tjetër përdorues të këtij siti, me të njëjtin problem pas heqjes se qimeve, me dyll (wax) apo cfardo metode tjeter per 24 ore duhet evituar dushi me ujë të nxehtë, pishina, sauna etj. Pas 24 orëshit kur te bëni një dush, lëkura duhet (exfoliate) , dmth duhet fërkuar me sfungjer të trupit dhe krem ekfoliant (mund të blihen). Kremi ekfoliant largon qelizat e vdekura të trupit, rinon lëkurën dhe parandalon rritjen e qimeve nën lëkurë, gjithashtu eviton daljen e puçrrave.
   p.s: herës tjetër kur të bësh heqjen e qimeve, ndiq këto udhëzime e më thuaj nëse ka ndryshim.

 24. pershendetje a mundet te me tregoni cfar te perdori pas depilimit me dyll per fytyren ju lutem pergjigjuni sa me shpejt faleminderit per mirkuptim respekt

 25. si ti zvogloj gjatsin nen sjetullat se kur po i heki po me dalin edhe ma shum po i heki me brisk flm per mirkuptim

 26. pershendetje..aka mundsi me e dit,mem tregu se si me e perdor dyellin??ju faleminderit..

 27. kom qime ne trup shum a ka far dylli qe ti hek per nje ko me te gjat qimet

 28. ornela

  peshendetje, kur depilohem ne vendet intime e gjithe lekura acarohet dhe me dalin pucra,,e kam provuar te depilohem me te gjitha menyrat dhe eshte e njejta gje,,e kam shume problem sepse ne fund te vitit martohem dhe ndihem ne siklet,,ju lutem a mund te me tregoni cfare duhet te perdor apo te bej? flm..

  • Bukuri

   Ornela provo te ndryshosh nje here dylli. Ka disa lloje dyllesh me perberje te ndryshme. Ndoshta dylli qe ke perdorur nuk ka qene i pershtatshem per lekuren tende.

 29. LUNDRESA

  o Nuk ban mi perdor qka thojn p o leje fetyren qysh e ke edhe mos perdorni gjera paoidhje
  se ma shum e lendoni ftyren apet sa a pet ju qat ftyr e keni qat ftyr ja ka ba zoti qyyy:p

 30. prishtina

  pershendetje mund te me thoni se qfar duhet te perdor per kembet sepse me dalin disa puqrra te cilat jan si te thara a eshte e mundur prej rrojes me (bic) sepse e kam perdorur ni koh te gjat a po qka tjeter mundet me qen, klm

  • Bukuri

   Do te ishte mire qe te beje disa analiza tek nje mjek dermatollog, sepse arsyet mund te jene te ndryshme.

 31. anonim

  Pershendetje,ne fytyre ose me sakte te mjekrra kam shume push i hep me piskatore por me jane shtuar a me ndihmon me nje zgjidhje me te mire pres pergjigjen tende …….

 32. anonim

  Pershendetje,ne fytyre ose me sakte te mjekrra kam shume push i hep me piskatore por me jane shtuar a me ndihmon me nje zgjidhje me te mire pres pergjigjen tende .?.

  • Pershendetje Anonim,
   Ndalohet piskatorja.
   Piskatorja i forcon dhe i egerson me shume qimet e fytyres dhe ato dalin me shume dhe me shpesh.
   Perdorni dyllin ose heqjen e qimeve te fytyres me fill Filli i dobeson, i shkul me rrenje dhe qimet fillojne dhe rrallohen deri ne zhdukjen e tyre pas disa kohesh.

 33. pershendetje, doja tu vija ne ndihme te gjitha vajzave qe kane probleme me qimet ne fytyre, une e kam patur nje problem te tille por fale teknikave te mrekullueshme me elektricitet ia dola mbane ,drejtohuni te keto klinika estetike dhe do te mbeteni te kenaqura

 34. enejda

  mund te me tregoni si me e perdor fijen,(perin)???

 35. aldaaaaa

  me falni por si mund ta kerkoj kete dyllin?thjesht dyll quhet/

 36. Menyra me e mire per ti hequr qimet perfundimisht, eshte ELECTROLYSIS. Eshte me efective dhe me e sigurt se LAZERI.

  • jam nje djal 24 kam heur qimet tek gjoksi me vet dhe me jan ber pucurra cfar mund te perdor ju lutem me jepni nje rekomandim

   • Aldo,

    Pas heqjes se qimeve, me dyll (wax) apo cfardo metode tjeter per 24 ore duhet evituar dushi me ujë të nxehtë, pishina, sauna etj. Pas 24 orëshit kur te bëni një dush, lëkura duhet (exfoliate) , dmth duhet fërkuar me sfungjer të trupit dhe krem ekfoliant (mund të blihen). Kremi ekfoliant largon qelizat e vdekura të trupit, rinon lëkurën dhe parandalon rritjen e qimeve nën lëkurë, gjithashtu eviton daljen e puçrrave.

 37. me falni qysh duhet me perdor dyllin qka duhet mi ba per em qit ftyr aveq qashty qysh osht tung klm

  • Lona,

   Dylli (apo wax ne anglisht) aplikohet ne lekure dhe blihen disa letra ngjitese me dyll qe e ve mbi dull dhe e terheq ne krahun e kundert te qimes, ne kete menyre qimja terhiqet dhe del me rrenje.

   p.s dylli mund te blihet i gatshem me gjith nxitese shembull (Veet), gjithashtu mund te blihen ngjiteset vec dhe dylli vec ne kuti apo tas dhe e ngroh dyllin ne mikrovale (microwave) per aq minuta sa shkruan tek udhezimet ne kuti. Zakonisht (1 minute) por varet nga volti (voltage) i microvales

   Paç fat!

 38. tung nga lona nese muni mem tregu qysh duhet me perdor dyllin ne ftyr qka duhet mi ba aveq qashtu me qit aqysh duhet me ndihmoni tung

 39. oo mfal a mundesh mem treguu qysh mi zhdukk bre qimet se kam shumm 🙁 sidomos ne kembb komplett :S:S:S a ka naj zgjidhjeeeee qee ndikonn n`largimin e ktyre tregom tlutemm shum

 40. pershendetje kam qime ne fetyr por i kam te badha vetem mustaqet ikam qime te zeza sa i perket trupit e perdori depilatorin me ndohmeon shum edhe po e sho se mu kan rrallu shum qimet kove te fundit sa perket fetyres deshta ta di sa kushton dylli me ble ju pershendes…

 41. prshendetje jam ni djal 22 vjeqar dhe kam shum qime ne gjith trupin po qimet ne shpin me pengoin dhe dua qe pa tjeter ti heki a ka ndo nje menyr qe i hek pergjithmon pa ndo nje infekcion

 42. Kam degjuar se ekzistojne kremra qe mund te aplikohen per reduktimin dhe hollimin e qimes. A mund te me ndihmoni me nje emer ju lutem? Gjithe te mirat!

 43. dritoni

  me falni jam 20 vjeq por qimet e fytyres ja kan nisur te me thijen si mund ta parandaloj ket gjë nese mund te me tregoni flm.

  • dritoni

   me falni jam20 vjeq por qimet e fytyres ja kan nisur te me thijen si mund ta parandaloj ket gjë nese mund te me tregoni thon se nga duhani

 44. Vaniqa funksionon. Eshte paksa i kushtueshem ama e ben efektin. Qimet duhen hequr me pare pastaj aplikohet kremi Vaniqa 2 here ne dite. Vaniqa ul intensitetin e rritjes se qimes por duhet perdorur rregullisht pasi po u nderpre do filloni te vereni qe qimet po shumohen apo te themi do kthehen pakashum ne sasine qe kishit para se te perdornit kremin Vaniqa.

  • Ana me ndihmon dot se ku mund ta gjej kremin VANIQA?
   Po per qimet qe mbijne nen lekure cfare mund te bejme? Gjithe te mirat!

 45. Faleminderit per receten. Megjithate me duhet tiu bej nje kiirtke.Instruksionet jane shume te paqarta. Nje njeri qe nuk eshte profesional nuk e kupton se si behet torta. Ka kapercime nga nje hap ke tjetri. Gjithashtu gjuha e perdorur eshte shume dialektike. Megjithese une i kam rrenjet nga veriu dhe e kuptoj gjuhen e perdorur ketu mendoj qe ne cdo publikim internet ose jo duhet perdorur gjuha letrare dhe jo dialektike. Mendoj qe shqiptaret me rrenje nga jugu do kene veshtiresi edhe ta perkthejne cfare eshte shkruar aty.Persa i perket shijes nuk kam koment sepse s’me duket aq e lehte per ta kuptuar si behet dhe nuk do ta bej.

  • Pershendetje Akash,

   Ne radhe te pare do ju ftoja te komentonin nen receten qe behet fjale. Keshtu stafi mund ta kuptoj çfare po i referoheni.

   Ne ne faqje perdorim gjuhen letrare dhe pa dialekte. Gjuha shqipe, mbase nuk i permban te gjitha produktet qe perdoren ne kuzhine dhe per kete mundohemi ti pershtasim.

   Faleminderit

  • Akash, s’thua…pak qe ju ndihmojme dhe ju kthejme pergjigje (eshte pune vullnetare) ben sikur nuk kupton ‘dialektin’ por vet e fliske shum bukur letrarshen.

   p.s meqe ra llafi, dhe un nga veriu jam 🙂

 46. une jam 21 vjeqare dhe baj veten shume pra kujdesem teper per veten por une kam nje porblem sepse une ne mengjes heku qimet ndersa ne dark fillojne te dalin jane shume te shpeshta doshta eshte se i heku me brisk por nuk e di dua qe te me ndihmoni

 47. blerta

  a ti rrallon dylli kimet apo veq ti hek

 48. taulanti

  i kom vetullat e ngjitura mund te me ndimoni a mund ti laroj qimet me laser ,dhe sa kushton perafersisht ,falemderit

  • Lirent.P

   Mund ti hiqni ne menyra te ndryshme (por nese e beni nje here duhet te vazhdoni pergjithmon). Per heqjen me lazer drejtohuni klinikave te autorizuara!

 49. fabijani

  Pershndetje > deshta me ba ni pytje kam shum qime ne trup si mund ti heki

 50. fabijani

  une qime kam shum prej belit deri te kembet shum iri mu kan bo po du mi hek

 51. pershendetje un jam nje djale 17 vjecar.Nuk eshte se kam shume qime ne fytyr por me vjen shum bezdi nga ato .A eshte e keshillueshme qe ne kete moshe te perdor dyllin?Faleminderit

 52. agnesa

  nuk di qte beje kam shum problem me depilim . a lejohet depilimi me dyll wax ne pjese intime

 53. Pershendetje Un jom nje djal 14 vjecar dhe me par kisho do qime ne fytyr por vet mustaqe dhe qimen te but dhe kur shkove njer ne berber dhe berberi gabimisht mi heki mustaqet po me bori me mashin njer nga qafa mir po un nuk kisha ne qaf dhee tash me kan dal me shum si mund ti hekk ju lutem me tregoni

 54. A osht Turp qe nje mashkull ti hek qimet ne kembe Ose A osht e lejume me i hek ju lutem pres pergjigje sa pe shpejt

 55. hiii a muni mem tregu se qka osht ELECTROLYSIS a ti gek qimet pergjithmon kjooo dhe ku mund ta gjej kte ju lutem me tregoni

 56. Pershendetje kam nje pytje per ju ju lutem A keni mundsi te me tregonii nese eshte zgjedhje e duher perdorimi i maqines per heqjen e qimeve maqines braun psh flm per mirkuptim

  • Më kë të ndiheni më mirë Lina!

   • XHULJO

    ME FALNI KAM NJE PROBLEM ME DALIN QIME SIPER HUNDES JANE QIME TE HOLLA DHE JO SHUME TE ZEZA POR DUA TE DI KUR HIQEN ME DYLL PER NJE KOHE TE GJATE A KA MUNDESI TE RRALLOHEN DHE MOS TE DALIN ME DHE A KA NDONJE METOD TJTER PER TI HEQUR JU LUTEM ME KTHENI PERGJIGJE,FALEMINDERIT

 57. adelina

  a ti rrallon dylli qimet apo veq ti hek

 58. Ku Mund ta blej kremin Vaniqa dhee a perdoret per meshkujt dhee per qka te ndihmon ju lutem pres pergjigje sa met shpejt klm

 59. aa O e lejume qe nje mashkull ti heki qimet ne kemb folni pak me haptaziii qe ta dim mir

 60. Pingback: Depilim me dyll në kushte shtëpie - Bukuri.com

 61. pres pergjigjeee :S

  JAm djal kam shum qime ne kembb nese i hekkiii a mund te quhem gayy ?? dhe cila esht menyra me e mir per ti hekur qimet ne kemb me tregoni ju lutem :S

 62. shum e mir

 63. pershendetje ! mund te me tregoni si te heq qimet e barkut sepse po me nevrikosin shumm :S kam ne te gjitha anet e barkut mund te perdor ndonje krem apo tretman per to . Ju faleminderit !!

 64. jam mashkull dhe kam qime n gjoks i heq me makin braun (q zakonisht hiqen qimet e kembes )problemi esht se m dalin pika t kuqe si mund ti eleminoj? ?

 65. prsh deshta ta di nje her kam ber depilim me dyll po deshta ta perdor vet po amundem te bej depilimin 2 apo 3 her me qat dyll qe kam per dor per her te par apo a her duhet ta perdorum dyllin? ju lutem me tregoni flm

 66. kam qime ne byth, si mund ti hjeki ato. te lutem me tregoni!!!

 67. peshendetje a asht e veretet se me vet i largon te gjitha qimet nga trupi ku deshirojmi ti largojmi edhe a eshte e demshme per trup, dhe si ta perdorim.. aduhet se pari te heqim qimet nga trupi e pastaj ta perdorim veetin anuk ka gajle si dojmi ne ta perdorim ju lutem me tregoni pres pergjigje nga ju lutem mos ma vononi per gjigjen flm per mirkuptim…?

 68. ckm ka mundsi te di se si mund ta eleminoj leshin ne prapanice per arsye se osht bo me u qeth e dashura e ka bezdi ju ltm mtregoni tung flm.

 69. Blerta

  Me falni por a ka mundesi te di se nese qimet I largojm me dyll a zvoglohet ritja e tyre

 70. Kam shume qime ne krah,a ka ndonje efekt negativ nese i heq me dyll?

 71. Pershendetje jom 32 vjeqare dhe kame qim te Zeza ne mjegerr me dregoni si te hjeku kam prov me pej por me dalin. apet ju lutm akin donj kshill

 72. Pershendetje,
  Km hequr qimet ne zonen e mustaqeve dhe ajo pjesa eshte bere me e bardhe se te pjesa tj e fytyres
  Ju lutem me trg cfare te bej se duket shume shemtuar

 73. JAM NJE VAJZE 14 VJEC DHE KAM QIME NE FYTYR I MUND TI HEQPER HER TEPAR

 74. Pershendetje BUKURIA. Une kam nje problem. Ne kofshet e kembeve kam shume qime dhe jam vtm 15 vjece. Si mund ti heq ? Faleminderit per ndihmen. 🙂

Leave a Reply