Kuzhina

Tortë me çokollatë të lëngshme

Kjo është një tortë që në brendësi të saj ka çokollatë të lëngshme.

Përbërësit:

  • 200 gram cokollate puro
  • 150 gram sheqer plulur
  • 200 gram gjalpe
  • 2 luge supe miell
  • 3 veze

Shkrijmë në banjomaria* çokollatën dhe gjalpin duke i trazuar herë pas here. Rrihen të bardhat e vezëve veç, derisa të krijohet një masë kompakte. Rrajmë me vete të verdhat e vezeve me sheqerin dhe më vonë shtojmë mjellin duke e hedhur me ndihmen e një site të vogël në formë pluluri. Pasi e kemi rrahur shumë mirë dhe është krijuar një mase e vetme shtojmë çokollaten e shkrire dhe gjalpin e shkrirë. Vazhdojme i rrajmë dhe për 2 -3 minuta të gjitha së bashku dhe shtojme të bardhën e vezës. I rrahim përsëri derisa bëhet një masë kompakte dhe e derdhim në formen që kemi përgatitur (lyer me gjalpë tepsin). E vemë të piqet në furre të ngrohtë për 15 minuta në temperature 175°.
Pasi e heqim presim pak te ftohet e kthejmë në një pjatance dhe e sperkatim me pak plulur sheqeri përsiper.

* banjomaria quhet shkrirja apo gatimi i dickaje në dy enë, ku njëra është e mbushur me ujë. Në një enë të madhe pasi e mbushim pergjysem me uje e veme te zjeje dhe ne mes te saj vendosim nje enë tjeter më të vogël me ushqimin qe do gatuajmë, në rastin tonë me @okollatën dhe gjalpin që do të shkrijmë.

Stefi Tola ©bukuri.com

0 comments on “Tortë me çokollatë të lëngshme

Leave a Reply

Your email address will not be published.