Kuzhina

Sallatë marule me shegë dhe arra

 

image

* 3-4 çfarëdo përzierje sallatash dhe marule  që ju pëlqen, të larë dhe të tharë
* 1 shegë të madhe
* 3 / 4 e filxhanit  arra

Përgatitja  e salcës:

* 6 lugë gjelle vaj ulliri
* 3 lugë gjelle lëng limoni
* 1-2 lugë gjelle mjaltë
* Kripë dhe piper për shije

Bëni salcën duke hedhur vaj ulliri , limonin,  mjaltin, kripën dhe piperin në një kavanoz qelqi ose enë plastike me një kapak të ngushtë. Tundeni fort derisa  mjalti të shpërndahet dhe të përzihen mirë.

Provojeni dhe për ta përshtatur sipas shijes tuaj, mund ti shtoni më shumë mjaltë, kripë, etj.

Prijini gjethet e sallatës në copa, hidhini në tas apo në ndonjë pjatë. Hidhni salcën mbi të, shtoni salcën arrat dhe kokrrat e sheges pasi i keni qëruar.

 

©Bukuri.com

0 comments on “Sallatë marule me shegë dhe arra

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *