Ushqimi

Çokollatë të zezë apo të bardhë?

 

Çokollatë të zezë apo të bardhë?

Ndryshimi: Çokollata  e bardhë prodhohet nga gjalpi i kakaos, ndërsa çokollata e zezë nga kakao. Për këtë arsye, çokollata e zezë ka rreth 50 kalori më pak në 100 gramë. Ka më shumë lëndë antioksiduese dhe yndyrë të një cilësie më të mirë.

Çfarë të zgjidhni? Të posaçmit bien dakort se çokollata e zezë është më e dobishme sepse ofron energji dhe kënaqësi akoma edhe tek personat që kujdesen për peshën e tyre.

©bukuri.com

8 comments on “Çokollatë të zezë apo të bardhë?

 1. un mendoj se cokollata e zeze eshte me e mire se e bardha pasi eshte ajo qe te shijon me shum dhe qe te ben te ndjehesh me mire pasuria e saj me kakao ben qe zemra e personit te ndjehet me mire dhe mua kjo me pelqen prandaj voten time ia jap cokollates se zeze

 2. kokona

  e zeze apo e bardhe cokollata mbetet nje nder ushqimet me te parezistueshme, per kedo te cfare do mosheje. gjithsesi personalisht preferoj cokollaten fondente, por nuk i them kurre jo asnje lloji tjeter. :)))))

 3. cokollata e bardhe ma shpif mua me pelqen me shume e zeza 

 4. iiiii cokollata e zeze ngjan si mut

 5. tung mua me pelqen te dyja pa to nuk e nis diten e sidomos pa te zezenme bejn te ndjehem mir

 6. gentaa

  shum shum bukur te lumshin duret

 7. gentaa

  shum e mir edhe e bardha edhe e zeza veq ju lumshin durt ajo eqe e maron

 8. une e dua me shume cokollaten e zeze sidomos kit kat <3

Leave a Reply