Bukuri.com

Per Trupin dhe Shpirtin tuaj!

Ads

4 Maska për fytyrën për Eleminimin e Puçrrave dhe shënjave nga Aknet

Ads
4 Maska për fytyrën për Eleminimin e Puçrrave dhe shënjave nga Aknet

maske-per-pucra-anke-shenja-fytyre-beauty-limon-bukuri-lemons

Puçrrat shfaqen shpesh gjate ndërrimit te stinëve, ne periudhat stresuese, apo gjate pubertetit. Ne ketë artikull do te gjeni disa këshilla dhe maska për fytyrën ne kushtet e shtëpisë,  si te eliminoni puçrrat apo shenjat qe kane lëne aknet.

Maske për fytyrën me sode buke për heqjen e puçrrave

Kjo është një maske qe nuk duhet abuzuar shpesh pasi than shume lëkuren dhe pas çdo aplikimi këshillohet te aplikohet një krem hidratues.
Ne një ene hidhni 3 luge sode buke dhe pak ujë derisa te formohet një lloj kremi qe mund ta aplikoni ne fytyre. Lëreni te veproj për rreth 20 minuta dhe me pas e shpani me ujë te ftohte. Mos harroni te aplikoni një krem hidratues me pas.

 

Maske me veze për heqjen e puçrrave dhe shenjave ne fytyre

Vezët janë përbërësi ideal kur flitet për problemet e fytyrës. Në veçanti kundër plakjes dhe akneve.
E verdha e vezës përmban proteina që ndihmojnë lëkurën të rindërtohet, mbi të gjitha kur përmban shenja nga aknet.
Gjithashtu këto proteina heqin vajin e tepruar i cili bllokon poret dhe heq qelizat e vdekura.

Për të hequr pikat e zeza, për të eliminuar puçrrat dhe shenjat e lëna nga aknet, përgatisni një maske më dy të verdha vezësh.
I hidhni në një enë dhe i rrihni me delikates me anë të një rrahësi (jo mikser kuzhine).
E aplikoni në fytyrë dhe e lini të thahet për 20 minuta duke u munduar mos ta tërhiqni shumë fytyrën.
Me pas shpani fytyrën me ujë të ftohtë. Me një pambuk e kaloni sipër duke e stampuar me delikates.

 

maske-per-pucra-anke-shenja-fytyre-limon-bukuri-Face-Mask

Maske për heqjen puçrrave me domate, sheqer dhe limon

Kjo maske eshte shume agresive, keshtu qe perdorimi duhet te jete i moderuar sidomos per lekurat e ndjeshme. Ne nje mikser grini domaten te ciles i kemi hequr lekuren, hedhim disa luge te vogla heqer dhe i shtrydhin gjysem limoni. E aplikojme ne fytyre dhe e mbajme ashtu per rreth 20 minuta. Mund te aplikoni krem hidratues.

 

Maske për eliminim e akneve dhe puçrrave

Kjo maske nuk është dhe aq agresive, kështu qe mund ta përdorin dhe personat me lëkure te ndjeshme.
Ne një ene hidhni 2 luge kos te bardhe dhe 2 luge mjaltë. Me pas ne një mikser kuzhine grini gjysme fete ananasi. I bashkoni dhe i aplikoni ne fytyre. E mbani për rreth 25 minuta dhe me pas e shpani me ujë te ftohte.

www.Bukuri.com – Janar 2013

176 comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>