cabello_almendra_wella.jpg
Hair Styling

Dhjetë këshilla për flokë të shëndetshëm dhe me shkëlqim

comments 89

 

cabello_almendra_wella

1. Jepni rëndësi në zgjedhjen e shampos dhe zgjidhni sipas llojit tuaj të flokëve dhe sipas shpeshtësisë së larjes. Sigurohuni nëse lëkura juaj është me vaj ose e thatë  dhe zgjidhni shampon e duhur.

2. Gjatë kohës së larjes bëni masazh në rrënjët e flokëve  me një lëvizje të butë rrethore përpara se ti shplani.

3. Mos i lani flokët asnjëherë me ujë të nxehtë. Gjithmonë përdorni ujë të vakët dhe shplarjen e fundit, në qoftë se ju mund ta duroni,  përdorni  ujë të ftohtë.

4. Nëse doni që të shkëlqejnë flokët tuaj, në shplarjen e fundit përdorni uthull .

5. Lërini flokët tuaj të thahen natyrshëm dhe pastaj përdorni tharësen për t’u dhënë formë.

6. Bëni maskë të paktën një herë në javë.

7. Kufizoni përdorimin e produkteve styling, shkumë, xhel, llak,  sepse ato shkatërrojnë flokët.

8. Nëse i lyeni flokët tuaj,  shmangni bojërat kimike dhe preferoni këna natyrore, e cila ka vlera ushqyesve.

9. Të pini shumë lëngje dhe hani ushqime të pasura me vitamina.

10. Në pishinë apo në det, mbrojini flokët tuaj me një kapuç. Nëse kjo është diçka që ju doni që ta shmangni, të paktën mos qëndroni shumë orë me kripësinë e ujit të detit në flokët tuaj. Përpiquni që t’i shplani me ujë të pastër  përpara se të kalojnë shumë orë.

©bukuri.com

89 Comments

 1. lirija says on 06/05/2012

  pershendetje i nderuar apo e nderuara e kam nje peroblem
  ne fetypren time kam shume akne
  prandaj te beje nje pytje si munde ti largoje nga fytyra ato
  ju lutem te ma jepni nje pergjegjje
  jam nje 19 vjeqare nga hollanda

  • Ida says on 04/05/2013

   Pershendetje. Une kam qene vet “viktime” e akneve dhe nuk gjeja sherim te tyre as ketu ku une jetoj, ne Londer. Dhe disa nga keshillat qe mua me jepnin dermatologet ketu ishin; mos e laj fytyren shpesh here, lidhi floket mbrapa pasi ato ndihmojne ne krijimin e akneve, duhet te kesh nje higjene te paster (nderkohe qe une jam e “semure” pas higjenes) etj…Por fatmiresisht me kembnguljen e bashkeshortit per te pare dermatologe te tjere diku jashte Britanise, une perfundova ne USA ne Janar te 13 ku dhe pashe nje dermatolog. Fale udhetimit qe une bera drejt USA tashme une e kam fytyren shume te paster dhe pa asnje akne. Vizita qe une bera tek klinika dhe antibjotiku qe bleva ishte e perballushme per kedo por kremi, 40 gr tubet ishte i shtrenjte. Nuk flas per veten pasi mua nuk me shkoj me shterenjte se biletat e udhetimit por qe po flas per ata /ato qe duan ti largojne aknet. Per mua USA eshte i vetmi vent qe me dha zgjidhjen e duhur qe une po e kerkoja prej shume vitesh……

 2. dita says on 13/06/2012

  ju lutem me tregoni me te vertet kam pas flok te rend ete mir kurse tash gati 1 vit me bin floket shum kisha pas deshir te me tregoni se qvar ndodhi floket me bijen nga reja ne qofse ban ni kshill ju lutem se me te vertet jam ba shum merak

  • eli says on 30/08/2014

   renja e flokeve eshte zezonale….sepse mami une dhe e fejuara e vellait po ashtu edhe persona qe une rri me ta apo ndaj hallet me ta thon se ne kete perjudh kan shume renje flokesh po pa merak sepse te dalin te reja por nese ti perseri nuk ke besim apo dicka te till duhet te vizitohesh per probleme te tjera shpresoj te kesh floke te mire dhe te shendetshem po ashtu per dor maska flokesh me vaj ulliri mjalt ndersa per larje perdor shampo (aloe vera ose nivea ose dove )

 3. une kam floke kaqurrele dhe i kam pak me yndyre pas 4-5 ditesh she i kam kaqurrele ne balle ne fund te kokes dhe tek pjesen e vesheve ndersa ne fund dhe ne majen e kokes nuk i kam shume ku eshte prob

 4. artaaa says on 24/06/2012

  mirdita te prsh nga zemra e nderuar aban mem tregu shka duhet me perdor per me mu trash flokt se shum te holla i kam per momentin i kam prish duke e perdodur mashen duke i drejtuar se i kam pas shum te trasha e te gjata e tash jam penduu po du mi pas si perpara nese kish pas mungi mem tregu shka me perdor se shampona e pumada kam perdor shum lloj lloje pi gjermanis spom ndihmoin .flm pe mirkuptim pres pergjigje

 5. florentina says on 13/07/2012

  Jam ne ulqin gati qe 1 muaj me bien floket nuk kam pasur ndryshim as ne pesh e as ne ushqim floket nuk i kam lar me uj te detit,pra me uj me krip…floket i kam pasur mjaft te shndetshme dhe kam pasur shum por qe nje muaj bien vazhdimisht ju lutem me tregoni qfar te bej qe ta parandaloj kete renje

 6. Lule says on 17/07/2012

  kam flok kaqurrele kam prer me motiiii dhe nik me rriten fareeeee hi q hiq
  Ju lutem me tregoni qfar tju bajj nuk me rriten me kan than qe te lij me vaj ulliri por nuk me behet asgj e julutem qfar te bej

 7. donita says on 06/09/2012

  flokt i kom pas shum t trasha t drejta edhe t zeza .po n kohe te adoloshences i kom drejtu per nja 6 muj.po muna me thon q prej qasaj kohe flokt m bin vazhdimisht.kom qen te dermatologu m ka thon flokt bin edhe t dalin t reja po n fakt q nja 2 vjet me jan hollluar shum.q 5 vjet as nuk i kom drejtu perveq naj rasti special.po tash spo di qka me perdor se jom ka du mi pas si ateher.jom 21 vjeqare,ndryshime ne pesh nuk kom per veq q lun pesha 3kg ma shum ose ma pak.ushqime t thata nuk ha.

  • Pershendetje Donita,

   Tani kur thoni me jan holluar nenkupton rralluar ngaqe te bien?! Floket bien sepse “nderrohen” dhe duhet pare se sa floke te bie! Nese eshte ndonje sasi per tu shqetesuar apo jo.

   • donita says on 06/09/2012

    po rrallim i flokve.ama mu m bin shum flokt se normalja .edhe te frizeri q shkoj q nje koh t gjat ma ka bo shko bo kontroll te dermatologu.ne fakt ata m kan thon tullace nuk met:@ andaj edhe u drejtova ktu.

 8. ANTIGONA says on 15/09/2012

  pershendetje floket i kum pas shum te bukura dhe te gjata kam perdor ngjyra po tash shum pom bin edhe nuk po riten as pak qkas kum perdor ju lutem me tregoni qka me perdor pershendetje nga franca

  • Lirent.P says on 21/09/2012

   Pershendetje Antigona,

   Shtatori/tetori ose me sakte vjeshta eshte nje periudhe ku bie shume flok per faktor te ndryshem. Kujdesuni per dieten dhe sipas natyres flokut aplikoni maska ushqyese per te.

 9. Nita says on 16/11/2012

  kam flok kaqurrela por shume te trasha dhe pjesa e siperme e flokve jjan jo te drredhta kam deshir te di se qfar te perdori qe te jen ne te gjitha anet te drredhta flm per mirkuptim

 10. lena says on 19/11/2012

  pershendetje nga lena.edhe une si ju kisha probleme me flok te that te demtume nga ngjyra etj..me nji kshill te nji mike tash i kom flokun shum t`mir ,ne krahasim vitin e kalum. ajo me propozoj me perdot -tlyn te bollices -qe ishte pak problem me gjet ata po en fund e kom gjet edhe e perdori qe nji koh shum um ka ndihmu .dy her ne jav e perdori e ka nji er pak erond ama ja vlen me provu a. e kom perdor ne mbramje kur kom ra me fjet e deri en mengjes e mbaj ja qes te rranjet ajo deri en mengjes shkrihet edhe epin koka yndyren n`mengjes i pastroj edhe shum mir i kom tash a. ju kisha lut te pakten te provoni besoj qe ka me ju ndihmu edhe juve si mua.kaloni mir.

 11. biki says on 24/11/2012

  persh… ju lutem me ndihmoni se kam shume yndure ne floke dhe po me bien shume.. me jepni 1 keshille si mund te rregulloj flokune tim flm..sh.

 12. lina says on 09/12/2012

  jam linda jam 30 vjeqare kam flok te dopta sidomos perpara me kan ren shum jam duke e perdorur nje bar qe po thirrke HYGIA nese e dini a me ndimon a jo nese kini informacion a ka ndonje bar qe mundet mem ndinu se shum vuaj prej se me kan ren floket ju lutem ndonje keshill tung klm

 13. Miranda says on 25/12/2012

  Pershendetje une Jom miranda..Kam Nevoj per ndihemen e juaj . Floket i kam majaft te trasha ato ne prekje duken te buata ama kur perdori tersen e flokeve apo drejtuessn ato bohen mjaft te egra edhe me biien shummm menjeher me shkatrrohen me lidhin e kom shum problem me i kreh perdori balsam per mema lehtessu krehjen e tyre por apett nuk me ndihmon kisha dashtt te ma jepini nje keshill ju pershendess klm

 14. Vesa says on 25/02/2013

  Prsh. Jam vessa 17 vjeqare kam probleme me floket ,me heret i kam pasur floket shum te mira mirpo ka 3vite qe floket nuk i kam si me pare, jan te holla dhe shpeshher te thata ju lutem te me tregoni qfar te perdor qe tme trashen flokett ? Dhe kisha dashur te bej nje pyetje : a ndikon stresi nervoza dhe mungesa e dikujt ne floke ?

 15. Gona says on 03/03/2013

  Pershendetje Jom Gona deshtaa qe tju pyes une me heret kam pasur flok shum te bukura por me kalimin e kohes me jan demtuar dhee kamm plot mitila ne flokt e miaa deshaa qe te marr nje pergjigje se qfar te bej me to du qe floket e mia ti kem si i kam pasur me heret por floket i kom prishur duke i ndrejtuar dhe me jan zvogeluar a ka ndonje ilaq per floket e miaa ju lutem te ma ktheni Pergjigjjen Ju pershendes nga zemraa

 16. Fatjona says on 03/03/2013

  ju lutem me tregoni se qfar duhet per floket e mia te jen me te shendetshme une kam pasur flok shum te bukura por duke i ndrejtuar me jan prishur a me tregoni se qfar duhet te bej ju lutem kthejeni pergjigjjen

 17. Fatjona says on 12/03/2013

  pershendetje jam fatjona kam pasur shum flok te mira por me kalimin e kohes me jan dopesuar dhe shkaku mendjoj qee duke i ndrejtuar me jan prishur dhe tani i kam mjaft te doptaa a kenmi ndonjee pergjigjje ju lutem 😀

 18. rrushja says on 30/03/2013

  pershendetje edhe kam deshir ta di se shamponi i kalit a ka shanca meti shpeshtu floket ju lutem me tregoni gjithse si apo me dregoni cili shampon osht mai preferuasi per mi rrit dhe trash floket e pres pergjegjjen

 19. [email protected] says on 08/06/2013

  tung une ikam ly flokt me vaj noraml ka dobi kjo

 20. majlinda says on 11/06/2013

  jom 17 vjeqare edhe prej mujit shtator flokt pom bijn edhe jon dopsu nuk i kom qysh i kom pas ma heret .Qa mkishi kshillu me bo

 21. Doonita says on 17/06/2013

  Pershendetje.
  Une i kam floket shume te dobeta..dhe nuk me rriten..?
  Si mund ta heq dobesine e flokeve te mija dhe qfar te bej qe te me rriten..Juu lutem me ktheni nje pergjigjjje.

 22. bruna says on 20/06/2013

  prshendetje, une kam pasur pucrra une i ngacmoja me dore ,tani nuk kam me pucrra por kam shenja te zeza ne fekure .Si mund ti eliminoj ato?

 23. Gona says on 15/09/2013

  Pershendetje Jam Nje Vajz e cila jam 15 vjeqare floket e mia jan shum te egra dhe qe rriten aspak i kam perfundi kraheve kam provuar shum gje por nuk me ka ber asgje nese me ndihmoni ju lutem ta zgjidh problemin qfar te bej qe floket e mia te rriten dhe te jen te buta Faleminderit shumm nga zemra ju lutem mu pergjigjeni Pleasee

  • Gona says on 15/09/2013

   Po ashtu as thonjet nuk mu rriteshin por kam qen te mjeku ne gjermani dhe kam marr disa hapa qe ishin per rritjen e flokeve dhe thonjeve por floket nuk mu rriten dhe thonjet jan shum bukur dhe rriten shper por floket jo

 24. blerta says on 19/09/2013

  per te gjithe ata qe ju bijen floket, perpos keshillave te juaja, maskave bio etj, ju rekomandoje te konsumoni vitamina si B, B6, ose edhe OMEGA (vaj peshku). une po mos te ishin keto sot nuk do ti kisha floket se ne qmas te madhe me binin dikur.

 25. Eneida says on 01/11/2013

  pershendetje un dua te di se si mund floket e mi te shkelqejne me shum dhe mos te me behen te egra
  ju lutem me ktheni pergjigjje

 26. dona says on 16/11/2013

  kam flok te gjata por i kam te holla a mund te me tregoni qfar shamponi me perdor per me u trash floket dhe kurr nuk i kam provuar me asnje pasisje elektrike por kam metil flok te digjura flm

 27. lona says on 08/03/2014

  prsh un jam 10 vjeqare dhe jam ber merak pse floket e mi jan te that te holl dhe s trashen ju lutem mu pergjigjuni sa me shpejt qfar te perdor qe te trashen dhe te rrite atoo?

 28. lona says on 08/03/2014

  prsh un jam 10 vjeqare dhe jam ber merak pse floket e mi jan te that te holl dhe s trashen ju lutem mu pergjigjuni sa me shpejt qfar te perdor qe te trashen dhe te rrite atoo me shum?

 29. diti says on 08/03/2014

  prsh un jam 10 vjeqare dhe jam ber merak pse floket e mi jan te that te holl dhe s trashen ju lutem mu pergjigjuni sa me shpejt qfar te perdor qe te trashen dhe te rrite atoo me shum?

 30. Psh doja tju kerkoja ndihm ne lidhje me floket e mi sepse kam shum renje dje me jan ralluar sidomos para dhe nuk kan dal dua te di cfar te bej sepse kam shkuar dhe tek doktori i flokeve dhe nuk ka asnje ndryshim edhe pas shampove qe perdora.rsp.

 31. ernest says on 15/06/2014

  Jam 16 vjec i kam floket e bute dhe jo shume te indyrshem . Km renje te medha floku dhe i kam shum rralle ato .cfare mund te bej per parandalimin e renjes she shumimin e tyre . Faleminderit!

 32. Djellzaa says on 26/06/2014

  – Ju lutem me tregoni c’far duhet te perdor per te pasur flok te shendetshme dhe me shkelqim . Dhe te mos te kem flok te dobta ? Me tregoni ju lutem . FALIMINDERIT 🙂

 33. Pamela says on 01/08/2014

  pershendetje! une i kam floket me onde dhe kam deshir qe te me qendrojn perhere me onde te bukura sic me behen kur zhytem ne det, a eshte problem per floket nese i bej gjithmone me uje me krip ? a shkaterrohen floket e mi keshtu?