09022014Headline:

Maskë fytyre me mollë për lëkurë të yndyrshme

maske-bukurie

Që të pastroni fytyrën tuaj dhe të rregulloni yndyrën e lëkurës tuaj, provoni të bëni këtë maskë bukurie dy herë në javë.

Nevojiten:

1 mollë e pa qëruar

5 lugë të vogla kos

Pastrojeni mollën nga brënda, hiqini farërat dhe prijeni në copa të vogla. Grijeni në blender deri sa të bluhet mirë dhe të jetë në formë kremi.

Përzijeni me kosin duke e trazuar me një lugë apo pirun.

Përhapeni maskën në fytyrën tuaj dhe lëreni të veprojë për 15 minuta.

Pastaj shplajeni me ujë të bollshëm të vakët dhe fshijeni butë me një peshqir.

©bukuri.comWhat Next?

Nëse doni të lexoni të parët Keshillat tona, shkruani Adresën tuaj Email më poshtë

Related Articles

109 Responses to "Maskë fytyre me mollë për lëkurë të yndyrshme"

 1. elda says:

  shum mir edhe un e kam pervu shum ma ka rregullu fytyren

 2. dona says:

  a ben edhe largimin e pucrave se kam shum problem ju lutem ktheni pergjigje gjith te mirat

 3. Tina says:

  A ban edhe per krejt llojet e pucrave ne fytyr … Nese ban pergjigjen me ma jep …

 4. lona says:

  prsh si jeni me tregoni kjo mask a vlen edhe per shenjat e puqrrav dhe kremi tbardht e zhives a asht e mir per ta perdorur me tregoni ju lutem flm per mirkuptim

 5. lona says:

  edhe njollat e shtatzanis a mun i largon kjo mask na trego nese din diqka rreth saj

 6. njomza says:

  a ban edhe per pika te zezaa… ju faleminderit

 7. linnda says:

  Yndyra ne lekur per qka asht e demshme a mundeni me ma shpjegu a ka mundesi qe yndyra e lekures shkakton puqrrat?

  • Bukuria says:

   Yndyra e lekures eshte nje nder faktoret e par ne krijimin e pucrave se mbledh papasterti! Efekti negativ tjeter i yndyres eshte mos lejimi ajrimit se lekures! Shoqerohet me plakje te saj e rrudha.

 8. imi says:

  jam 13 vjeq a mund ta perdor kete maske kam pak puqrra si akne me shume me sode i e perdor si me thoni
  flm ]

 9. vila says:

  prej sa vjet mund te perdoret kjo maske

 10. nita says:

  pershendetje a esht kos i lopes apo

 11. nita says:

  tung a esht kos i lopes apo ju pershendes

 12. ylja says:

  mirmbrema koht e fundit me esht mbushur ftyra me puqra te zeza dhe kur i ngacmoj ndonje her me hentet ftyra dhe me esht ber me gropate vogla te lutem me jepni nje keshill pres pergjigje

 13. shkelzen says:

  kam puqra ne fytyr qa te bej ,jam 15 vjeqe me jepni 1 kshill

  • Bukuri says:

   Pucrrat tuaja mund te jene te moshes dhe zakonisht pas kalimit te adolishencen largohen, dhe pucrra te tilla shpeshhere jane te pashmangshme, mund te largohen per nje kohe te shkurter por rikthehen perseri. Provoni nje here masken me aspirine qe kemi sugjeruar ne kete faqe.

 14. helena says:

  prsh a mund te me tregoni a ben ta perdor kete edhe per pika te zeza qe kam ne fytyr:P

 15. olta says:

  kam pakez puqra ne fytyrë dhe i ngacmoj dhe përnjeherë aty me bie lëkura dhefillon terrjedh pak gjak dhe me formohetsi nio llojlekure e trashmbi të ngjurë kafe

  • Bukuri says:

   Nuk duhet ti ngacmosh pucrrat asnjehere, sepse me vone ato do te lene shenja dhe fytyra juaj do mbushet me gropa te vogla. Pervec kesaj ju mund ti infektoni pucrrat nepermjet gishtave sepse thonjte tane permbajne me mijra mikrobe. Provoni masken me aspirine.

 16. ana says:

  mund te me tregoni drejt a ka mundesi te behet ndonje problem ne fytyr ??Thanks

 17. eva says:

  Pershendetje.
  N.q.s mundeni dhe keni informacion dua te se si mund ti trajtoj pikat e yndyres (e bardha)ne fytyr.

  Faleminderit

 18. sabina says:

  une kam kam perbelem me pucerra shum fytres kam perdore teli fare lloje po mades po nuk po mi hek ju lutem me tergoe diqeka qeka me ba

  • Bukuri says:

   Pershendetje.
   Ka mundesi te jene pucrra te moshes nese jeni adolishente, nese jo dhe nese keni provuar kremera dhe maska te ndryshme mire do te ishte te drejtoheni tek nje dermatolog.

 19. sabina says:

  une kam kam perbelem me puqerrva shum fytres kam perdore teli fare lloje po mades po nuk po mi hek ju lutem me tergoe diqeka qeka me ba

 20. ola says:

  Pershendetje.problemi im me lekuren e fytyres eshte se pjeserisht me krijohen zona teper te thata ku me ripet lekura.kjo gje me ndosh pas larjes se fytyrem.a mund te me ndihmoje kjo maske?apo ka dicka tjeter qe mund te perdor?

  • Bukuri says:

   Manjola, kjo maske nuk eshte shume e pershtatshme per fytyren tuaj. Ju duhet te perdorni maske per fytyra te thata ose MIX, sic i quajme ndryshe, dmth qe jane pjeserisht te thata. Kjo maske eshte per fytyra te yndyrshme dhe jo per fytyren tende. Ti duhet te perdoresh maske ushqyese per lekura te thata. Pas larjes perpiqu te vendos ne fytyre nje krem qe do ti zbuse pjeset e acaruara dhe te rjepura pas larjes.

 21. ana says:

  a i largon aknet edhe a mund te perdoret per lekure me akne?

 22. linda says:

  kom puqra ne fytyr ikom 17 vjet si mund ti hek un puqrat

 23. lale says:

  pershendetje a mundem me perdor ket lloj kreme se un nuk e kam lekuren as te yndyrshme as te that e kam te pastert fetyren por ngajeher me del nga dy tri puqerra flm per mirkuptim

 24. shqipja says:

  tung ju pershendes ket mask a mun ta perdorim nese kemi lekurt te that apo jo pres pergjigjejen

 25. tina says:

  a ta bene fytyren e paster dhe sa duhet perdorur per te qen fytyra e paster

 26. enxhi says:

  Kam fytyr te that dhe kur lahem me ashpersohet fytyra po nganje here e kam edhe te yndyrshme ca maske me sygjeroni juve

 27. niky says:

  Ckm jam 14 vjece dhe kam shume pucra ne fytyre ..funksionon kjo maske x ti hequr ?? flm ^_^

 28. TINA says:

  a mund ta perdor edhe per pika te kafta qe kam ne hund ju lutem kthejeni.

 29. shkurta says:

  pershendetje un kam nevoj per ni krem qe mudn ta pastron ftyren se kom puqra dhe kom shejta te bardha ne fytyr kam qen tek mjeku i lekures kam perdorur krema nivea qe o per pika tzeza po sme ka ndihmuar azgje tregomni si mund ta shndoshi ftyren time.

 30. elia says:

  molla duhet te jete e kuqe jeshile e verdhe apo si do qe te jete…??flm

 31. gerta says:

  jam 16vjec kam pika te kafta ne fytyre a mund ta perdori kete maske???

 32. anxhela says:

  ju lutem me ndihmoni kam nje ves te keq kur jam e stresuar kafshoj thonjte a mund te me ndihmoni si ta largoj kete ves do tua di per nder sepse kam shume deshire per te rregulluar thonjte e mi faleminderit:)

  • Bukuri.com says:

   Pershendetje Anxhela,

   Eshte me shume psikologjike sesa maske per fytyren :)

   Mund te lyeni thonjte me spec djeges, keshtu do te iki deshira per ti kafshuar! Por kujdes, evitoni te prekni syte!

 33. niti says:

  Pr. jom 17 vjeqare dhe jam pake zeshkan dhe deshiroj ta zbardhi fytyren a mund ta perdori kete mask dhe a osht edhe per meshkuj

 34. djellza says:

  a eshte e verte qe dylli ti rrallon kimet ne fetyr me perdor nje koh

 35. Xhulio says:

  Un jam 1 djal 16 vjec dhe cfar nuk kam perdorur per pucrrat mjalt me kanell,limon,vaj ulliri,kte e kam per dorur dhe ma permiresoi fytyren.a tlutem dhe dicka a mund te vendos krem nivea posht kapakeve te syve pasi dal nga dushi per rudhat posht tyre sepse me thahen sh dhe thuhet nese te thahen mun te krijohen rrudha please mund te me kthesh prgj ????????

  • Lirent.P says:

   Pershendetje Xhulio,

   Jane thjesht te moshesh. Rrudhat nuk e kuptova, por beni mire te shkoni nje vizite tek dermatologu.

 36. djellza says:

  une e kam perdor ni koh dyllin po nuk e po r vrje as ni dallim ne fetyr qe po mi rallon

 37. djellza says:

  se di qe ni koh jam tuj e prodor flm shum per pergjigjej ama sa koh mas shumti duhet me perod ama une spo e vrej dallimin

  • Lirent.P says:

   Mbase dallimi qe prisni nuk eshte si dita me naten, sesa nje reduktim i yndyrnave. Kuptohet qe nese trupi juaj prodhon shum yndyrna as 100 maska nuk ju a zgjidhin problemin.
   Hani shendetshem dhe do te shikoni rezultatet!

 38. adelina says:

  prej ciles moshe eshte kjoo ju lutem me tregonii…………ju jeni te mrekullueshem

 39. arijeta says:

  me falni sa kohe mund te ket afat kjo maske me molle per fytyr

 40. blerta rashkaj says:

  tung e kam ftyren shum te paster pa puqrra mam desha me dit aban mask me perdor mer shkelqimin e ftyres ju bershendes blerta nga pz ju lutem ma ktheni pergjigjjen

 41. sasa says:

  une jom 14 vjeq dhe kam pak pika te zeza jo shum edhe paak puqrra deshta me ju pyt a muj me perdor qetaa jom 14 vjeq plz kthemani pergjigjjen

 42. amela says:

  une do ta provoj njehet per puqrat neqoftse eshte e mire ju keshilloj qe ta beni

 43. lin says:

  e kam provuar

 44. gita says:

  por un kam fytyren e yndyrshme e qka mund të bëj e qfar mund të përdor ju lutem me tregoni

 45. gita says:

  e per lekur te thar qka mund te perdor

 46. Laureta says:

  Pershendetje,kam pika te zeza ne ball,hund,mjekerr,kam fetyr te yndyrshme,qfar me rekomandoni…

 47. tolja says:

  tung
  amundi me metregu medalin buqrra me kelb abon me perdorr naj lloj maske prej tyre metregoni

 48. mali says:

  gjat veres um kuqet fytyra hera-heres a ka ndonje krem qe kish mujt me largu

 49. megi says:

  do ja te dija nese kjo lloj maske per fytyren eshte e vleshme per qukat nese JO mund te me tregoni nje maske qe i largon qukat ju lutem eshte shume e rendesishme

 50. anonim says:

  a duhet ti hiqet lekura ( levora ) molles apo ashtu duhet bluar me thoni

 51. kosova says:

  pershendetje jam 15 vjeqe kam probleme me fyteyren me akne pra puqrra te bardha kam qene te mjeku por asgje nuk ka pas efekt ju lutem me tregoni qfare te beje do isha falenderuese

 52. suela says:

  un jam 12 vjece kam shum pucra po un a mund ta perdor kete mask? ju lutem ktheni prgj? flm

 53. suela says:

  prsh un jam 12 vjece kam shum pucra po un a mund ta perdor kete mask? ju lutem ktheni prgj …..flm

 54. bruna says:

  Une e kam fytyren te yndyrshme por edhe me pika te zeza.Perben ndonje problem nese perdor ne te njejten periudhe kohore edhe maske per fytyre te yndyrshme edhe per pikat e zeza?Ju lutem me ktheni pergjigje

 55. ajshe says:

  deshta me ba nje pytje kame disa puqrra ner likur te forta deshta me mare kshille prej juve cila masazh eshte ma e mir per me ba ni fetyr te bukur flm ju pershendes

 56. Resa says:

  Jam 21 vjece dhe prej moshes 17 me Jan dal pucrra vetem ne pjesen e mjekerres. A thua vall do te me ndihemonte maska me veze. Kam perdor gjithcka por pa sukses. Dhe lekura ime eshte e yndyrshme? Ju pershendes jeni te mrekullueshem.

 57. elina bytyqi says:

  krejt i kam provu hiq sme kan ndihmu faleminderit per keto rrena.

 58. elina bytyqi says:

  vetem ju lutem me tregoni ndonje pergaditje tjeter per njollat kafe.please…….pres pergjigje te mire..

 59. vala says:

  jam 17 vjeqe e me skuqet shum fytyra me tregoni si ta largoj ndonje maske

 60. Sindi says:

  Une kam vetem pjesen e hundes,ballit,dhe mjekres me ynderr por kam edhe disa pika te zeza ne balle por po perdor past dhembesh dhe po me hiqen a mund te perdor dhe ket masken tjeter per fytyre te yndyrshme te dyja njekohesisht

 61. Sindi says:

  Sa here ne dite duhet ta perdorim masken

 62. Kaltrina says:

  Jam 14 vjece dhe fytyren e kam shume te thate dhe kam shume pucrra.A mund ta perdor kete krem?Nese jo cfare me keshilloni te bej.

Leave a Reply nga Facebook
Ose Komentoni nga hapësira më poshtë


Shënim:
-Adresa E-Mail duhet të jetë e vlefshme, përndryshe komentet nuk do të aprovohen!
-Mos e dërgoni të njëjtin koment dy herë!


Submit Comment