08082014Headline:

Maskë bukurie për fytyrën me aspirinë

aspirina

Aspirinën e njohim të gjithë për cilësitë e saj qetësuese. E dinit se mund ta përdorim si përbërje bazë që të bëjmë një nga maskat më të mira për fytyrën?

Për 10- 15 minuta do ta lërë fytyrën tuaj të pastër, të ndrutshme, të butë dhe të lëmuar. Është në mënyrë të veçantë e dobishme për lëkura të yndyrshme dhe me probleme, për fytyra me akne.

Kjo ndodh për shkak se aspirina është nga ana kimike e njëjtë me acidin salicili (Beta Hydroxy Acid), i cili ndihmon në deskuamimin e lëkurës nga mikroorganizmat dhe në pastrimin e thellë të saj.

Përveç përfundimeve të menjëherëshme që do të keni, përdorimi i çdojavshëm i saj, përmirëson përgjithmonë përbërjen e lëkurës (sheshon rrudhat dhe zvogëlon poret) dhe rrallon në mënyrë të dukshme ose ndalon akoma edhe krijimin e akneve.

Mund ta përdorni vetë pasi ta keni shkrirë (2-3 aspirina) në dy lugë ujë. Preferoni ta perzieni dhe me një ose me më shumë nga përbërësit e mëposhtëm natyral duke i shtuar dhe gjysëm luge vaj ulliri:

Kos

Xhel Aloe Vera

Argjilë

Mjalt

Nuk ekziston një masë konkrete, thjesht perdorini përbërësit që keni në dispozicionin tuaj në një masë me të cilën mund të mbuloni mirë fytyrën tuaj.

face-mask

Në vazhdim

1. Përziejini mire të gjithë përbërësit.

2. Përhapni një shtresë të hollë në fytyrën tuaj dhe lëreni të thahet (gati 15 minuta).

3. Hiqeni duke e fërkuar me lëvizje rrethore të buta për një deskuanim më të mirë dhe shplajeni fytyrën me ujë të vakët.

Është me të vërtetë një nga maskat më të suksesshme në krahasim me  maskat e shtrenjta të tregut. Ka përbërës natyral dhe nuk kushton aspak!!!

Shënim: Është e qartë që kjo maskë nuk sugjerohet për persona që janë alergjik ndaj aspirinës. Në qoftë se nuk jeni të sigurta bëni më parë një provë në një zonë të vogël të lëkurës tuaj.

©bukuri.comWhat Next?

Nëse doni të lexoni të parët Keshillat tona, shkruani Adresën tuaj Email më poshtë

Related Articles

244 Responses to "Maskë bukurie për fytyrën me aspirinë"

 1. ketrina me 30.01.2010 says:

  argjilin duhet ta perdorin vetem ato qe kane fytyre te yndyrshme.une preferoj mjaltin pasi lemon dhe ndihmon kunder akneve dhe pikave te zeza.

 2. besa says:

  Kesha dashte te pyes cfar aspirin duhet te perdoret  dhe qfar eshte  xhel aloe vera  dhe argjilë nuk po e di edhe ku gjinden  keto dy gjera.

  • Bukuria says:

   Përshëndetje Besa!
   Mund të përdorësh aspirinë të thjeshtë. Xhel Aloe Vera dhe argjilën mund ta gjesh në farmaci.
   Gjithë të mirat!

 3. Gena says:

  A eshte e keshillueshme kjo maske per fytyrat jo te yndyrshme dhe pa akne?Pasi e kam aplikuar kete maske vetem ne zonen e ballit lekura me eshte ashpruar dhe rrjepur,ju lutem cfare me keshilloni te bej pasi kam 3 jave dhe skam asnje permiresim?

  • Bukuria says:

   Pershendetje Gena!
   Kjo maskë është e këshillueshme dhe për fytyra të tjera, por nese keni lëkurë delikate dhe problematike apo të ndjeshme,
   mirë është që pëerpara se ti përdorni këto maska të konsultoheni me dermatologun tuaj.
   Jo në të gjitha fytyrat funksionojnë me të njëjtin përfundim. Nëse lëkura juaj nuk është e yndyrshme duhet të përdorni maska
   dhe produkte që nuk e acarojnë dhe nuk e thajnë më tepër atë.
   Për të hidratuar lëkurën tuaj mund të përdorni produkte si mjalti, veza, vaj avokadoje dhe fruta që përmbajnë vitaminën C dhe E etj.
   Gjithë të mirat.

 4. marinela says:

  Sa here ne jave mund ta perdor kete lloj maske me aspirin,po per dite mund te perdoret,te lutem me kthe pergjigje.

  • Bukuria says:

   Pershendetje Marinela.
   Ju mund ta perdorni kete maske fytyre 1 here ne jave dhe jo perdite.
   Mire do te ishte qe me pare te konsultoheshit me nje doktor dermatolog per llojin e fytyres tuaj.
   Gjithe te mirat.

 5. vjollca says:

  pershendetje nga vjollca desha tju pyes se a mund ta perdor ket mask edhe pse nuk e kam fytyren te yndyrshme po as nuk e kam te that dhe me kan dalur disa puqra te vogla nen lekur dhe desha te dij sa ka efekt kjo mask per fytyren time

 6. tina says:

  a munde ta perdor kete maske vetem me aspirin pa perbersit e tjer

  • Bukuria says:

   Pershendetje Tina.
   Sic e kemi thene edhe me lart mund ta perdoresh dhe vetem aspirinen pa perberes, por me pare eshte mire te kosultohesh me nje mjek per llojin e fytyres tende.

 7. tina says:

  ftyren e kam shum te yndyrshme per kete arsye pyta nese mund ta perdor vetem aspirinen pa perberse te tjer

 8. anaira says:

  unn do te deshirojaa te dija nese ndimon ne heqjen e njollave nga fytyra qe jane krijuar nga aknet a mundd te me ktheni pergjigjje ju lutem

 9. albina says:

  pershendetje kam lekure normale,por here here me dalin akne dhe a preferohet limon se bashku me aspirinen

  • Bukuria says:

   Pershendetje Albina.
   Sic e kemi thene dhe me lart, lekurat ndryshojne nga njera tjetra dhe nese nje maske per dike ka nje rezultat te mire dhe pozitiv,
   per nje fytyre tjeter mund te mos kete dhe kjo varet dhe nga delikatesa e lekures dhe nga problemete saj.
   Per kete arsye gjeja me e mire eshte te rekomandohesh me nje mjek dermatolog.
   T i mund ta provosh kete perzierje me limon ne nje pjese tjeter te lekures qe nuk eshte dhe aq delikate, p.sh tek dora ose pak tek pjesa e ballit midis vetullave.
   Pergjegjesia eshte e jotja.
   Gjithe te mirat.

 10. Tina says:

  Pershendetje te gjithve e kam fetyren e skuqur kisha pas deshir mem tregu ndonje Crem apo diqka tjeter qfar te bej me largu te skuqurit nga fetyra ime flm shumm prej juve ..Gjith te mirat tina tung tung..

 11. ona says:

  Jam adoleshente dhe jam 14 vjec a kam fytyren me akne a keshillohet kjo maske per mua?

  • Bukuria says:

   Pershendetje Ona.

   Nese ju nuk jeni alergjike me aspirininen, mund ta perdorni, por nese keni nje lekure delikate dhe me probleme eshte mire te keshilloheni me nje mjek dermatolog,
   sepse ka shume lloj aknesh dhe nuk jane te gjitha lekurat me akne njesoj.

 12. Dori says:

  Pershendetje! Kete maske e provova dhe me beri mire, por desha te pyes per dicka, une aspirinen e treta ne dy luge (gjelle) dhe me doli pak e holle masa. Ju lutem me thoni si ta pregatis ne luge gjelle, caji apo kafeje! Faleminderit!

  • Bukuria says:

   Pershendetje Dori.

   Ti mund ta tresesh aspirinen edhe me nje luge gjelle uje, por thjesht duhet te dale qe te lyesh me te, gjithe fytyren.
   Gjithashtu nese keni nje apo dy puçra mund ta tresesh me disa pika uje aspirinen dhe vendose mbi puçrën dhe ajo do të zvogëlohet.
   KUJDES: Nuk rekomandohet per ata qe kane alergji nga aspirina!

 13. Bukuria says:

  Tina, sigurisht qe mund ta perdoresh aspirinen dhe pa perberes te tjere duke e perzier vetem me uje.

 14. izabella says:

  Kjo maske a te ndihmon ne reduktimin e lekures,dhe a te ndihmon per mos te dale me pucrat dhe aknet.

  • Bukuria says:

   Pershendetje Izabella!

   Po, kjo maske ndihmon ne reduktimin e lekures dhe akoma me teper per pucrat dhe aknet.

 15. lira says:

  un kam problem se po me dalin puqrra a mundet me bo mir edhe mua aspirina edhe kam sheja si me kan jet prej puqrrav te lutem me trego

 16. Walzzus says:

  Me ne fund nje perberes tipik per fytyren time……do e provoj patjeter….shum faleminderit:D:D

 17. Walzzus says:

  a mund te me tregoni sa kos ose sa mjalt duhet te vihet per pergaditjen e maskes???…..

  • Bukuria says:

   Pershendetje Walzzus.
   Fillo dhe hidh nga pak mjalte dhe kos ne fillim sa te krijohet nje mase e mjaftueshme dhe e lengesht aq sa te mund te qendroje ne fytyre dhe te perzihen mire bashke.

 18. jerina says:

  une mund ta perdor kete maske?kam fytyre jo shum te yndyrshme por kam pucra nen lekure te lutem me ktheni nje pergjigje.

 19. tinaa says:

  pershendetje si mund ti hjeki do shenjo nga fetyra si te kafta si duket me kan mbet nga shtatzania edhe ma nuk pom hjeken a dini ju qfar kremi a po ndonji mask te perdoren kunder shenjav ju.

  • Bukuria says:

   Pershendetje Tina.
   Shenjat ngjyre kafe jane shume te veshtira per tu larguar dhe nuk besoj se maskat apo kremerat mund te kene rezultat 100% per heqjen e tyre.
   Me mire konsultou me nje mjek lekure.

 20. majlinda morina says:

  pershendetje
  un jam nje nene qe fytyra ime esht shum e acaruar dhe me akne kisha dasht me dit a guzoj ta perdori pasi beben e kam ne gji

 21. LEONITA says:

  kom problem me akne qe 5 vite por nuk po gjej as ni zgjidhje qofte te dermatologet ashtu edhe me krema te ndrysh te farmacis edhe te mjksis popullore qka mund te bej a e preferume per akne aspirina ju lutem m tregoni qka te bejjj………..

 22. albana says:

  pershendetje jam albana nga tirana,jam 29 vjece dhe dua te di se çfare kremi mnudem te perdor une kur kam ftyren normale,dhe nuk kam perdor kurr gja kozmetike neftyre,scfare e msugjeroni ju si krem diçka bimore me qen se une ne lekuren tim unk kam van asgje

 23. resa says:

  pershendetje te lutem qfar aspirini duhet te perdori ai qe esht per arkullim te gjakut

  apo
  ai qe shkrifet thjesht ne uje ju lutem

 24. ylllka says:

  A mundesh me e perdor qdo nat apo nje her ne jav ju lutem kthemani pergjigjen

 25. dona says:

  pershendetje nga Dona kisha pas deshir naj krem ose naj mask diqka per heqjen e pikav kafe nga detyra ose( pika qures)zakoniush i thojn.mu um dalin gjat pranveres kam shum problem kom perdor krema po mi kan largu per nje koh po si kam dal ne djell apet njojt kish apas deshir qe naj krem qe ti largon pergjithmon qe nuk dalin ma flm per mirkuptim,

 26. Meli says:

  A mund ta perdori edhe une kete maske sepse kam fytyr te yndyrshme por  jam shtatzen 4 muajshe dhe eshte hera e pare qe e lexoj kete maske.

  • Bukuria says:

   Provoje ne fillim diku ne nje pjese te trupit per te pare nese nuk je alergjike ndaj aspirines.

 27. meri says:

  ju lutemi te me tregoni a eshte edhe kunder rrudhave pasi qe jam 48 vjeq dhe kam disa rudha

 28. saranda says:

  e kam fytyren me puqrra a mundem ta perdori ket ilaq pres pergjigjjen ok

 29. Tea says:

  Ju pershendes,
  Kam fytur pa probleme me lekuren por e kam pak te imet gje qe e kam kompleks edhe syte i kam pak ne gropeza. A ka dicka qe munde te me ndihmoj (ta kem fytyren pak me te plote d.m.th bucko) qe ta heqi sado pak kete kompleks. Ju falenderoj paraprakisht!

 30. amra says:

  tung. .jam nje vajz 18 vjecare anke kom pas prej ne moshen 12 vjjecare nuk me kan kalu kam shku ka mos te jet po prap njesoj e kam ju lutem me ndimoni se shum keq jam kam pika te zeza dhe te kuje cdo dit po qaj prej merzije…

  • Bukuria says:

   Drejtohuni ne farmaci per ndonje krem me specifik nese gjendja e eshte e acaruar! Perdorni kete mask pa egzagjeruar per pastrimin e fytyres!

 31. dina says:

  pershendetje bukurie une jam nje vajz 16 vjeqare dhe kam problem ne lekuren time ne fetryr kam dispa pika te zeza si puqrra si mund ti largoj ato te lutem me trego .

 32. dona says:

  Me fal a duhet te jete uji i ftoht per tretjen e aspirinit

 33. linda says:

  Pershendetje deshta te ju pyes?.kam pasur koh pas kohe akne,tash me jan larguar por me kan mbetur disa shenja si te kuqe a kishe mujt mem kshillu qka me perdor per largimin e ketyre shenjave? ju falenderoj.

  • Bukuria says:

   Me anen e maskave te ndryshme per rigjenerimin e lekyres se fytyre ose kremra me te njejtin efekt!!

 34. rina says:

  kam akn ne fytyr a mund te me tergoni se i mund ti largoi ato

 35. rina says:

  a mund te me ktheni pergjigjien ju lutem

 36. lodi says:

  une kam nje fytyre me yndyre ,por jo shume kam akne dhe pak puqrra amund ta perdor
  pres pergjigjje shume faleminderit
  dhe a perdoret edhe per adoleshente.

 37. Eni says:

  Pershendetje,un jam 17 vj dhe doja te dija nese mund ta perdor kete maske,pasi kam disa pika te zeza ne pjesen e mollezave dhe estetistja me ka thene te bej nje trajtim me avull x fytyren,,,mund tme thoni cila esh me e mire?maska apo trajtimi?flm

 38. aurela says:

  me falni me te gjithe perbersit duhet bere apo vetem me njerin

 39. anonim says:

  une jam 13 vjeq dhe kam puqrra nuk duket shume qelb por kam edhe akne dhe me thoni a me ben mire sepse kam kohe qe e perdor dhe nuk me ben mire
  ju lutem me ktheni pergjigjje
  mos ka ndonje gje tjeter ju lutem ma thoni sepse mamaja ime quditet sepse ajo kurr nuk ka pasur dhe si mund te me dalin mua dhe motres sime .
  ju faleminderit shume .

  • Bukuria says:

   Pucrat tua jan te moshes! Nuk duhet te aplikoni asnje lloj maske!
   Sigurohuni per higjenen dhe lani shpesh fytyren!

 40. blerta says:

  kjo maske esht 100% e sigurt per te larguar pergjithmone pucrrat sepse po cmendem dhe nuk di me cte bej per ti larguar ato,,ju lutem me ktheni pergj.

 41. olsa vl says:

  Pershendetje,,A jep te njejtin rezultat aspirina e thjeshte dhe ajo per qarkullimin e gjakut ju lutem m thoni cilen te perdor qe te mar me shume rezultat,,faleminderit per pergjigjen tuaj

 42. anonim says:

  jam 14 vjeq dhe kam akne ne hunde ,mjkerr dhe me duket se edhe ne balla sepse puqrrat nuk ikam me qelb ndoshta eshte edhe nga te nxehti sepse mamaja ime nuk ka pasur fare si mund te ndodh kjo tek mua dhe motra ime
  faleminderit

  • anonim says:

   gjithashtu une kur isha ne plazh pothuajse mu shduken te gjitha por me vone u rikthyen perseri dhe tani me shume a me thoni te perdor diqka!

 43. anonim says:

  une kam pare ne internet nje liber per te hequar aknet ne tre dite dhe kishte pasur shume rezultat tek njerezit qe e perdorin .ai liber quhej acne free in 3 days perse nuk e tregtoni ju bukuria kete liber dhe nese e keni ju lutem me kontaktoni
  faleminderit

 44. nora says:

  flm per kshillat qe po i jepni une e kam fytyren kret ne rregull fytyra ime duket mir,mirpo vetem ndonje her me dalin dy tri puqrra edhe me hiqen per dy tri dit dhe para se te formohen nje her me kruhet vendi dhe aty ku me kruhet pikrisht te nesermen krijohet puqrra mu ne ate vend a mund ta perdor kete aspirin vetem ne ate vend ku me behet puqrra,por jo ne gjith fytyren,ju faleminderit nese me kshilloni

  • Bukuri.com says:

   Kjo mask ka efket pastrues dhe hap poret e lekures! Ju mund ta aplikoni dhe vetem ne hapesirat qe keni me problem, por dhe pse keshillohet per te gjithe fytyren!

 45. nina says:

  si mund ti heqi puqrrat e adoleshences??
  me ndihmoni ju lutem a ben te hash vetem molla per 3 dite dhe te hiqen

  • Bukuri says:

   Nina, nuk e di sesa mund te ndihmoje ngrenia e molles per 3 dite, por mund ta provosh dhe te na thuash rezultatin :) megjithese nuk duket dhe nje metote e sakte dhe frytedhenese dhe aq me teper nese je ne moshen e adolishences. Pucrrat mund te largohen me kalimin e kohes sepse luajne rol edhe hormonet.

 46. AU ... AL says:

  un jam 18 vjece dhe kam akoma akne ne fytyr.. tek pjesa e hundes kam pika te zeza dhe me anash me fillojne ca pucra… me pelqeu kjo maske qe ju kishit rekomanduar po ku mund ti gjejm xhelin aloe vera dheargjilen..??????

 47. jasemina says:

  pershendetje jam 14 vjece kam pucrra ne fytyre por sidomos ne pjesen e ballit shqetesohem sepse nuk me jane zhdukur kam tre muaj rrjesht dhe a duhet ta perdor une kete maske ?

 48. adoleshenti says:

  Mirmbrema!jam 17 vjec dhe doja te dija nqs kjo maske eshte e keshillueshme per mua…..nga aspirina nuk kam alergji kam perdorur me pare dhe maske me limon e cila me ka bere efekt por do shume pune te pergatitet.a eshte kjo maske e keshillueshme per mua?
  Faleminderit!

 49. flora says:

  faliminderit shum per ket
  edhe mua me pelqeu shum

 50. Brian says:

  Kam disa pucrra ne fytyre edhe nga ikja e pucrrave me krijohen shenja.A eshte e keshillueshme per mua per kjo mask.Jam adoleshent 17 vjec.

  • Bukuri says:

   Mund ta perdorni kete maske duke e provuar ne nje pjese te vogel te ballit qe te mund te shihni reagimin e saj. Eshte e keshillueshme per shumicen e llojeve te lekurave.

 51. drilon says:

  kam puqrra te kuqee neper faqee , the ftyr te yndyrshme a muntt te perdor ket mask vetem me aspirin pa perbers tjer .

 52. anonim says:

  Pershendetje jam nje vajze 17/vjec,kam pucrra ne fytyre ,a me keshillohet kjo maske ??Pres pergjigje, flm.

 53. ajete says:

  kam fetyren me shenja si bira bira shum te imta qka me keshilloni te bej jam34 vjeqare

 54. Ani says:

  Thanks

 55. anonim says:

  sa here mund ta perdorim kete maske ,a eshte me mire vetem me uje apo edhe perberes te tjere? jam 17 vjec .pres pergjigje….

 56. ana says:

  do ta provoj nese me ben gje ju trgoj flm shuum

 57. nita says:

  mfal a mund te me tregoni a bon ti qesum limon a esht ma mir a ma keq se kom ndegju se bon mej qit dhe a bon te mbahet gjat gjith nates

 58. aurela says:

  kam shenja te zeza a mund ta perdor une kete perberes pres pergjigjie

 59. aurela says:

  xhel aloe vera dhe argjil qfar jan keto nuk kam degjuar asnjher

 60. lona says:

  pershendetje un jam ni vajz kam kryma ne fytyr gjarprinje zhaba edhe pizhimuzha qka mkishi kshillu per ket fytyr te shemtuar…… aaa qka po thunii qysh mi myt spodi qyshhh um hangrennn

  • Bukuri says:

   Pershendetje.
   Hidhu në një lum ose në det dhe do të ikin të gjitha dhe fytyra jote do te pastrohet :-)

 61. Tiiinnaa says:

  pershendetje jam 16 vjeqe a munesh mem tregu ndonje lloj kremi per fetyren time kam Piklaqura pres pergjigjjen tende te pershendes shum ..

 62. bora says:

  a mund ta perziejme aspirinen me aloe vera

 63. liridona says:

  pershendetje :-desha te pyes se cfar me keshilloni te bej sepse perfund syve kam ngjyre te kaltert dhe permbi kapakun e syrit me shihen damaret e syrit.!!! Ju faliminderit!

 64. jetmira says:

  pershendetje jam jetmira kisha dashur te ma jepni nje keshill per lekur te yndyrshme qka te perdor me heret kisha shum yndyr ne lekur tani nuk kam shum por po me skuqet shum lekura shpesh e pastroj me uj 7 o 8 her ne dit a paraqet problem kjo ka filluar te me acarohe lekura edhe a muj me perdor mask mjalt me qumsht per lekur te yndyrshme ju lutem me tregoni diqka ciao

  • Bukuri.com says:

   Drejtohuni tek nje dermatolog. Mund te behet fjale dhe mbi nje alergji te mundshme. Nese maskat nuk japin sukses, nuk duhet aplikuar me tej.

 65. bora says:

  me aloe vera bime mjekesore

 66. ..Bes1k ! says:

  Jam djal 14 vjec,por kam pucrra njeher t’kuqe,njeher t’bardha a mund ta perdor kte perzierje me aspirinë?

  Apo diqka tjeter? ? ?

  Ju lutem k’theni pergjigje :)

 67. eni says:

  un e kam fytyren e paster ndonjer me del ndonje pucer dhe kaq mund ta perdor dhe me cfar ta perziej.por jam alergjike jo ndai ketyre gjerave.

 68. marsida says:

  pershendetje,un jam shume e shqetesuar sepse te pjesa rreth syrit me jan formuar si rrudhash dhe jane me te theksuara kur qesh psh,cfar mund te bej per kete gje?

  • Bukuri says:

   Pershendetje Marsida.

   Te sugjerojme ndonje krem të posaçëm kunder rrudhave, ato nuk mund te eleminohen por mund te pakesohen.

 69. lale says:

  pershendetje a mundem ta perdor ket mask as nuk e kam lekuren te yndyrshme as te that edhe qfar luge me i qit uj edhe a duhet patjeter edhe vaj ulliri me i qit flm per mirkuptim

 70. zimrije says:

  Une kam pika te zeza ne fytyr edhe um kan than me
  Bo tretman ne kozmetik a thu osht e vertet
  Qe heken pikat e zeza ju jutem me tregoni

 71. sara says:

  maska me aspirine qenka vertete e mire po me thuaj ndonje maske per fytyre te thate po qe te jete ne kushte shtepiake please[♥]

 72. ari says:

  pershendetje jam 19 vjec dhe qe pi 17 vjec kan filluar te me dalin ca pucra ke kurrizi i kam vazhdimisht gjat gjith dimrit veres nga deti dhe djeli zvogloen ikin paka shum..po doja nje keshill nga ju a mun te perdor kte mask un ke kurrizi??po patet munsi me ktheni pergjigje.

 73. xhanii says:

  a eshte e vertet a jo

 74. eenissii says:

  une jam 16 vjeq dhe kam shenja te zeza ne fytyre qfare me keshilloni per hjekjen e ketyre shenjave edhe pse kam edhe puqrra te kuqe ..??

 75. Arta says:

  A ndihmon aloe vera per heqjen e njollave te fytures

 76. Arta says:

  unë jam 13 vjec a mund ta pordor aspirinin
  Kërkoj përgjighe

 77. valja says:

  kam pasur puqra po mu kan hikur por me kan mbetur shenjat shum te kafta jam 15 vjeqare

 78. valja says:

  kam pasur puqra dhe mu kan hekur por me kan mbetur disa shenja te kafta qfar duhet te perdori jon 15 veqare

 79. donaa says:

  diqka per kryma qe dalin ne fytyr qfar mund te me thoni ju ?

 80. desi says:

  un e fytyres
  ne desha nje maske per zbardhje

 81. arta says:

  e pse ne te vegjlit nuk mundemi ta pordormi a ka naj arsyje ?

 82. besa says:

  kam ca puqrra ne fytyr por me shum kam rreth faqeve her me mbushen dhe me qelb po kam dhe pika te zeza ju lutem me jepni nje pergj a mund te perdor dhe un kete maske?
  pres pergj …??

 83. zana says:

  pershendetje jam 13 vjeq dhe kam disa njolla ne fytyr cfar me kishe preferuar te perdor ket mask apo dicka tjeter

 84. valja says:

  pershendetje une jam 13 vjeqare dhe kam disa njolla ne fytyr a mund ta perdor kete mask apo diqka tjeter ?

 85. edonis says:

  Jom 17 vjeq dhe kom nevoj per heqjen e pikave te zeza ne fytyr ose te pikave te zorres siq i quajem ndryshe qfar duhet te perdori per heqjen e tyre

 86. Leda says:

  Pershendetje !
  Jam 30 vjece, ju lutem cfare mund te perdor per te hequr njollat kafe te shkaktuara nga dielli?
  Nese eshte e mundur ndonje sygjerim me emer konkret te ndonje kremi efikas per mbrojtjen ndaj diellit (kremrat me spf50 qe kam perdorur nuk kane dhene rezultate te dukshme)
  Faleminderit .

  • Bukuri.com says:

   Pershendetje Leda,

   spf50 i mbron qe mos te “acarohen” me teper. Ne farmaci mund te gjeni kremra xhel te ndryshem. Mund te keshilloj Fungoral Fungogel i cili ti heq keto njolla pas nje fare kohesh. Sigurisht duhet te keshilloheni me nje dermatolog.

   Faleminderit

 87. toleja says:

  hello un jom 20 vjeqare e kom disa puqra ne ftyr a mundem ta perdor ket maks ..?! pergjigjen e press oki klm

 88. bela says:

  prsh! a mund ta perdor masken 2 here ne jave?ka ndonje efekt anesor?

 89. besa says:

  jem 16 vjeqar kam shum akne ne fetyr dhe akishit mundur te me tregoni qfar te perdor Pres pergjigjjen tuaj …

 90. sumeaaa says:

  a ka efekt nese e perdorim vetem 2-3 aspirina me uje dhe asgje tjeter.. pres pergjigje:D

 91. anonim says:

  jam 16 vjec e perdora kte dhe kam ndjer nje ndryshim a te vazhdoj taperdor me tek pls pres prgj :D

 92. anonim says:

  jam 1 djal 16 vjecar e perdora kte mask por vtm me vaj ulliri kam perdorur shum maska pasi un sa her shkoj tek berberi ato me acarohen dh eme dalin me sh e provova kte mask dhe kam ndryshim a mund ta perdor perseri te lutem a mund te me kthesh prgj per kte fakt

 93. nita says:

  pershendetje nga nitta jom 16 vjeqare kom nevoj per pastrimin e ftyres kom perdorur shum krema per heqjen e puqrrav tani jom ka perdori nje mas fetyre me mjalt dhe cimet po e sho se as kjo sme ndihmon kom fetyr te yndyrshme me puqrra dhe me pore te zgjeruar a mund tma kishilloni ndonje krem do tju isha shum mirnjohesh kerkoj pergjigjjee:s

  • Lirent.P says:

   Do te ishte mire te mos perdorje kremra pa i ditur efektin sepse vetem demtoni lekuren. Laje vetem me uje dhe sapun.

 94. lida says:

  une jom ni vajz 16 vjeqare kam akne dhe nganjehere edhe puqqra te mbushuraa nuk e di me qkaa a mundesh te me tregosh. pres pergjigjee thnx.

  • Lirent.P says:

   Mjafton mos ti ngacmoni sepse do te acarohen me teper. Vetem kujdesuni per higjenen e fytyres.

 95. eda says:

  a mund ta shpijegon qa esht aloe vera edhe argjile se se kuptoj dote po kam nevoj per ndihmen e fytyre me jan qfare shum puqra do e provoj kite maske se do cmendem fare pi kersaj ftyre ju prec pergjgjen edhe kos normal ksi kos qe hajme

 96. sabrije jashari says:

  un kam pika te kafta edhe ne ftyr a muna te pordori edhe ne trup po edhe ne ftyr pikam po me kryma kur pishtrylli po me bha si lyrtha ame kishellon diqka qka muj me bha priti por gjigjej

 97. bl says:

  cila eshte maska qe mund te perdoret cdo dite per 1 fytyre te shendetshme faleminderit

 98. edona says:

  ka problem po te perdoret me shpesh se 1 her ne jave ?

  • Lirent.P says:

   Pershendetje Edona,

   Nuk keni pse e stresoni fytyren kaq shume. Gjerat nuk ndryshojne brenda nates! Keshtu qe dhe fytyres i duhet kohe te riperterije qelizat.

 99. silvana kulla says:

  jam 19 vjece e gjys kam fytyr te yndyrshme dhe ke pjesa mjekrres dhe rreth buzeve me krijohen sh pucrra te kuqe dhe me pas ngelin shenja kafe kam perdorur skinorenin sepse ma ka keshilluar mjekja e lekures por dhe ajo sme ka ber efekt shenjat mbesin…ju lutem cfar me duhet te perdor kam perdorur limonin dhe maska me babane po nuk japin ndonje efekt kjo maska me aspirin do e zgjidhi problemin ti…ju thksoj qe neper fytyr nuk kam sh pucrra vetem ke pjesa mjekrres dhe rreth buzve pak ke balli po jo problematike…ju lutem me ktheni pgj ju pershendes silvana nga dr…:)))

 100. xherush levy says:

  jam 19 vjece e gjys kam fytyr te yndyrshme dhe ke pjesa mjekrres dhe rreth buzeve me krijohen sh pucrra te kuqe dhe me pas ngelin shenja kafe kam perdorur skinorenin sepse ma ka keshilluar mjekja e lekures por dhe ajo sme ka ber efekt shenjat mbesin…ju lutem cfar me duhet te perdor kam perdorur limonin dhe maska me babane po nuk japin ndonje efekt kjo maska me aspirin do e zgjidhi problemin ti…ju thksoj qe neper fytyr nuk kam sh pucrra vetem ke pjesa mjekrres dhe rreth buzve pak ke balli po jo problematike…ju lutem me ktheni pgj ju pershendes xhuli nga dr…:)))

 101. silvana says:

  prsh.jam 22 vjec,une kam nje probvem ne fytyren time kam njolla te kuqe dhe ne pjesen e mollzave kam njolla kafe,kam nje fytyr te that.kam 2 vjet qe perdor nje krem por nuk shikoj ndonje ndryshim kremi kushton30e.a munt te me ndimoni ju me ndonje gje shtepijake ose me ndonje krem.ju faleminderit per mirkuptimin.silvana

  • Bukuri.com says:

   Përshëndetje Silvana!

   Siç jemi përgjigjur dhe lexuesëve të tjerë, juve ju duhet një vizite tek mjeku specialist për të specifikuar natyrën e këtyre njollave!

 102. esa says:

  Pershendetje, masken per fytyre me aspirin do te doja ta provoja me shume deshire, po nuk kuptoj per qafre “gjel aloe vera ” behet fjale dhe ku mund ta blejm kete,ju lutem na e spegoni kete ?

  • Bukuri.com says:

   Përshëndetje Esa,

   Aloe vera është një lloje bime që e ka prejardhjen nga Afrika e veriut. Drejtohuhi në farmaci ose në dyqane me bimë popullore.

 103. ergesa says:

  kam pika te kafta mu kan shfaq gjat shtatzanis a ka naj krem a po metod me i hjek pres pegjigjjen flm

  • Bukuri.com says:

   Pershendetje Ergesa!

   Per njollat ne fytyre pas shtatzanis duhet te perdorni krem me permbajtje te larte acidi (glicolico, kojico) – Nje pershkrim me te sakte, mund tua jap nje vizite tek dermatologu.
   Duhet shume kohe dhe evitoni kontaktet me diellin.

 104. jeta says:

  pershendetje jam 28 vjeqare dhe kam nje problem me puqerat ne fytyr sidomos ne pjesen e poshtme te fytyres,puqerra te bardha te vogla,shume te imta ,edhe pse lekura ime eshte e yndyrshme ,cfare do me kishit propozuar?cdo te mire.

 105. Amrudina says:

  Jam adoleshente13vjeqe aspirini a eshte i mire per lekuren time ?

 106. sasa says:

  mfal une jom 14 vjeq a mujj me perdor kete aa plz kthe pergjigjjen nese nuk me lejohet qka duhet me boo kom pak puqrra jo shum eedhe pak pika te zeza me la fytyren edhe qka tjeter a bon me ly me pumad

 107. Lejla says:

  Jam 22 vjeq.Kam Akne ne fytyr me shfaqen ne stinen te vjeshtes dhe te dimrit me shfaqen si nform te lythave dhe pastaj mbledhen pasi te mbledhen fillojn te kruhen puqrrat dhe kur tme sherohen prap filojn tme dalin qfar mund te bej a mun ta perdor kete lloj maske me aspirin apo qfare me rekomandon ti?

 108. Lejla says:

  Jam 22 vjeq.Kam Akne ne fytyr me shfaqen ne stinen te vjeshtes dhe te dimrit me shfaqen si nform te lythave dhe pastaj mbledhen pasi te mbledhen fillojn te kruhen puqrrat dhe kur tme sherohen prap filojn tme dalin qfar mund te bej a mun ta perdor kete lloj maske me aspirin?

 109. gita says:

  kam lekur te thar dhe ndre ko me dalin puqrra edhe ato si ner lekur nuk jan te mledhura e qka te perdori per lekur te thar ju lutem oo qe muj te kontaktohemi per se afrmi ju lutem me tregoni diqka
  tung

 110. liridon says:

  qysh muj me nreq ftyren qa me duhet me perdor kthema pergjigjen

 111. Laureta says:

  Aspirini a reagon mbrenda 24 orë,pres një pergjigjje nga Ju…

 112. merita says:

  pershendetje kam probleme me shenja ne fytyr ato mshkaktohen prej diellit edhe nuk me hiqen ato as dimrit lekuren e kom te yndyrshme a mprferohet mu kjo maska me aspirin edhe kosi a osht qe bohet pre qumshiti lopes e pres pergjigjen

 113. merita says:

  hera e par osht qe pe shkruj ket koment tu kish lut nese mundesh me mu pergjigj edhe sa her ne jav preferohet kjo mask,ju faleminderit…

 114. adela says:

  jam 14 vjec dhe kam pucrra vetem ne balle a mund ta perdori kete maske te lutem me ktheni pergjigje sa me shpejt flm

 115. kristina says:

  prsh.sa kos duhet ti hedh,?,sepse vaji i ullirit ma ka bere fytyren me yndyre ..

 116. era says:

  si te largoj pucrrat??

 117. Aferdita says:

  A mundem ta perdor kete maske edhe pse fytyren e kam te paster . Dmth a shkakton ndonje problem!!
  Flm per mirekuptimin ! :(

 118. mirela says:

  A mundem ta perdor kete maske edhe pse fytyren e kam te paster . Dmth a shkakton ndonje problem!!
  Flm per mirekuptimin ! :(

 119. mirela says:

  Te lutem me kthe pergjigje:)

 120. venera says:

  qka ash argjila

 121. vera says:

  pershendetje

  • vera says:

   Mfal kisha pas deshir me dit AXHEL ALEO VERA. edhe ARGJILE me gjithse jetoj ne mergim nuk um ka ra me ndegju ket emer qka osht apo qfar domethonje ka ju lutem pres pergjigjjen tuaj sepse kom fytyren shum te yndyrshme.

 122. era says:

  Ju lutem me ndimoni..Une kam prekur aknet dhe i kam zmadhuar duke i prekur dhe me jan ber te mdhaja si puqrra dhe kam arritur deri ne at mas sa e kam hek 1-2 shtresa te lekures dhe me kan mbetur sheja shum te medha qka mund te bej ti zhduki atooo????
  Ju lutem me ndihmoni:S

 123. mina says:

  pershendetje une jam ne moshen 50 vjet e kom lekuren shum te tha edhe kam rrudha qak te baj un qe spaku ti jeki rruthat pordori gjidhshka po nuk ka e vekt

 124. anesa says:

  pershendetje,jam 32 vjeq a mundem ta perdor kete mask kam fytyr te paster por te yndyrshme .

 125. arsid says:

  a mundem qe ta bej masken vetem me aspirin dhe kos.te lutem me kthe pergjigje.

 126. arsid says:

  te lutem me trego sa me shpejt ,pres pergjigjen tende

 127. fjona says:

  flm shum shpresoj qe te me sherohet fetyra

 128. mikaela says:

  Ja 3 jav shtatzane meraku im eshte mos me krijohen njolla kafe gjat shtazanis se kam nje fytyre shum te paster dua ta di ka krem qe i ndalon te krijohen jetoj ne athin faleminderit

 129. sam says:

  Pershendetje fytyra ime eshte akergjike nga uji cfar mund te bej flm

 130. anisa says:

  Jam 16 vjeqe dhe kam quka ne fytyre a mund ta perdor kete lloj maske nese jo me sygjeroni ndonje tjeter pres pergjigjen tuaj sa me shpejt qe mundeni ma ktheni pergjigjen se nuk mund ti duroj dot ma shpifin

 131. esmeralda says:

  pershendetje kam pika te zeza kur ti nrydhi me dalin si kryma nese e pastroj fytyren vetem me aspirin pa perbersit tjer a me ndimojn per zhdukjen e tyre edhe sa aspirina duhen per afersisht per ta mbuluar ter fytyren ju lutem me ktheni mesazhin faliminderit shum per masken

 132. sara nikita says:

  doja te pyesja kjo mask me aspirin perdoret pa rekomandimin e mjekut apo dermatologut

  • ana says:

   jam 13 vjec dhe kam pak fytyren e skuqur tek mollezat por edhe pika te zeza qfare maske te perdor ju lutem me tregoni

 133. ana says:

  i kam mollezat e skuqura pak qfar me perdor jam 13 vjec

Leave a Reply nga Facebook
Ose Komentoni nga hapësira më poshtë


Shënim:
-Adresa E-Mail duhet të jetë e vlefshme, përndryshe komentet nuk do të aprovohen!
-Mos e dërgoni të njëjtin koment dy herë!


Submit Comment