08082014Headline:

Si mjekohen aknet?

aknet

Për të kontrolluar aknet, mbani lëkurën tuaj pastër.

 Shmangiuni produkteve që bllokojnë poret tuaja.

 Kërkoni produkte që shkruajnë “jo-komedogjenike’ në etiketë.

 Lani lëkurën tuaj një ose dy herë në ditë me një sapun të butë ose me pastrues aknesh.

 Mundohuni të mos i pastroni apo t’i shpërtheni puçërrat.

 Kjo mund t’i bëjë ato më keq dhe mund të shkaktojë të mbresa.

 Nëse keni vetëm disa puçërra për ti trajtuar, mund të merrni një krem për akne pa përshkrim. Kërkoni ato krema që kanë peroksid benzoil ose acid salicilik.

 Këto funksionojnë më së miri kur përdoren sipas udhëzimit në etiketë.

 Konrollimi i akneve merr kohë, vazhdoni të përdorni tretmanin e njejtë për 6 deri në 8 javë.

 Mund edhe ta vëreni që gjendja përkeqësohet para se të përmirësohet.

 Nëse lëkura juaj nuk bëhet më mirë, provoni tjetër produkt.

 Nëse puçërrat tuaja janë vërtetë të mërzitshme dhe ua dhëmbëzojnë lëkurën, vizitoni mjekun.

 Një përshkrim i xhelit apo kremës për lëkurën tuaj mund të jetë e tëra që ju nevojitet.

©bukuri.comWhat Next?

Nëse doni të lexoni të parët Keshillat tona, shkruani Adresën tuaj Email më poshtë

Related Articles

25 Responses to "Si mjekohen aknet?"

 1. erona vincani says:

  per eleminimin e akneve keshillohet maske me njalte dhe kanelle…eshte shume efikase

 2. aserda says:

  Kam provuar un masken me mjalt dhe kanell dhe asnje rezultat ka plot maska qe sme kan ber pun pervec pucrrave kam edhe pak njolla cfare keshille mund te me jepni per te me ndihmuar?

  • Bukuria says:

   Pershendetje Arseda!
   Nëse nuk je në moshën e adoleshencës mund të provosh të përdorësh maskë me aspirinë, (por më parë duhet të konsultohesh me dermatologun)
   ose mund ta shplash fytyrën me çaj kamomili dhe mundohu të hash fruta dhe ushqime që përmbajnë vitamina A, C, E.
   Por puçrrat mund të jenë dhe nga hormonet kështu që me kalimin e kohës ato largohen dhe nëse është ky shkaku, çfarëdo që të bësh ndoshta nuk do ketë rezultat të përhershëm,
   por përmirësim të përkohshëm.
   Gjithë të mirat.

 3. dorina says:

  pershendetje,jam dorina shum flm per keshillat qe na jepni po kam nje problem shqetesues e ju lutem nese mund te me jepni nje pergjigje efikase ne lidhje me kete ceshtje,jam ne shtatzanine time te pare pres nje femije 5 muajsh e do tju lutesha te me thoni emrin e nje kremi apo preparati shtepiak efikas qe mos me mbetins henja ne bark sepse jam e re dhe kam trup te mire.shum flm jeni te mrekullueshem

 4. Edona says:

  mirdita..e kam lekurenn e yndryshme dhe kam puqrra ne fytyre,sherkun e perdori regullisht se jam ne mardhenje pune dhe nuk mundem pa e perdorr se jam komplekse tlutem me ndihmonii te gjej najj zgjidhje si ta menjanoj yndyren e tepert edhee aknet flm per mirkuptim

 5. Edona says:

  kam edhe nje pytj per maskenn me aspirin kto perzierjet shtes qe jane sa lug duhet ti qesim dhe a preferoni qe ta provoj ket mask ju lutem kthen pergjigjjen se kam nevoj per nje keshill shum

 6. una says:

  ndonje keshille se si te largohen blackheads (pucurrat e zeza te cilat krijohen ne hunde, mjeker, shpine, apo pjese te tjera te trupit dhe fytyres) (te me falesh per termin ne anglisht se nuk e di si i thone ne shqip)

  do te te jem mirenjohese

 7. ardita says:

  ju lutem me ndihmoni kam problem me akne ne fetyr a me tregoni konkretisht qfar kremi me perdor emrin e kremit per lekur te yndyrshme ju pershendes shum nga zemrz e pres pergjigjjen tuaj pa mas ……………..

 8. nora says:

  ju lutem me ndihmoni se kam shum akne . si mund si sheroj ato

 9. leo says:

  a mund ta di se qfar esht qaja kanella esht far qaj apo qfar flm per keshilla

 10. alba says:

  pershendetje,jam 14 vjeçe dhe kam fetyre te yndyrshme dhe shyme akne .çfare me keshilloni qe te perdor ?????????

 11. alba says:

  pershendetje ,jam 14 vjeçe dhe kam nje fetyre te yndyrshme dhe plot akne ,aknet kan rreth 3 vite qe jane shfaqur ne fetyren time ,çfare me keshilloni qe te perdor ?????????

 12. alba says:

  ju lutem a mund te me pergjigjeni rreth pyetjes
  faleminderit
  :(

 13. Erhan says:

  Jam nje djal 17 vjeqar tash edhe 1 muaj i mbushi 18 vjet dhe kam shum akne ne fytyr ndonjeher ato me dalin shum ne fytyr ndonjeher me heken por jo te gjitha dhe puqrat gjithmon me dalin si kokra dhe me skuqen sidomos tek mollzat e faqeve dhe ndonjeher kam edhe dhembje te fytyres prej puqrave kam perdorur shum barna por nuk ka kurgjo efekt ju si dermatolog profesionist qka me kishit keshilluar qe te bej une me dalin puqrat me kelb te kuqe si kokra dhe ndoniher me hiqen por jo teresisht prap me ngjyr te kuqe i kam Ju Faleminderit pres nje pergjigje qka me kishit sugjeruar qe te perdori une ndoni krem a diqka pa mar parasysh qka osht vetem mem bo mir.

 14. erleta says:

  une jam nje vajz 17 vjeqre kam shum akne neper fytyr nuk di qfar te bej si ti heq keto kam perdorur shum shampone te nryshme e kreme te nryshme po asnje nuk ka ndikuar tek une ju lutem me tregoni ndonje ilaq qe ti heq keto akne ju lutem shum me ndihmoni tung klm.

   • juela says:

    jame nje.vajze.12.vjece.dhe.kam.akne.ne.fytyre.dhe.shpine.kam.perdorur.shume.ilace.por.nuk.me.kan.dhene.efekt.per.momentin.nuk.po.perdor.ilace.ju.lutem.me.jepni.nje.keshille.se.si.mund.ti.largoi

  • Bleona says:

   Un jam 14 vjeq dhe fytyra ime eshte shum e yndyrshme :(
   Vitin e fundit kam shum akne ne fytyre dhe kjo me brengoss shum nuk jom nje tip i qet dhe shum i buseqeshur me shum rri e acarruar nga nervat sepse nuk kam deshir qe te kem akne ne fytyren time
   Kam perdorun 2 lloje kremash deri tani por kan pasur efekt vetem ne fillim kurse tani me nuk kan fare efekt
   Dua nje keshill nga ju se si te veproj ne kete rast pasi te gjitha menyrat qe i provava deshtuann :((

 15. Lirimi says:

  pershendetje un jom lirimi jom 14 vjeqar dhe kam shum puqrra ne fytyre kam provuar shum maste ilaqe sapune etj… por nuk me kan bere asgje mua nganjeher me heken por jo te gjitha por nganjerher me dalin shum te medhaja ju lutem ju si keshillues qfar me detyroni te bej ndonje mast a po qfar faleminderit per mirekuptimin tuaj ju pershendes lirimi

Leave a Reply nga Facebook
Ose Komentoni nga hapësira më poshtë


Shënim:
-Adresa E-Mail duhet të jetë e vlefshme, përndryshe komentet nuk do të aprovohen!
-Mos e dërgoni të njëjtin koment dy herë!


Submit Comment