model_thonjesh1
Nail Art

Si të bëjmë model thonjsh me lule 3D – Hap pas hapi

comments 62

Më poshtë keni të ilustruara me foto sesi mund të bëni një model thonjsh hap pas hapi dhe lule 3D. Thonjt e mëposhtëm janë thonj artificial me tip, të punuar me akrilik  (acrilic nails) dhe gel.

1. Hapi i parë

Pasi keni ngjitur tip dhe keni limuar lidhjen e tip me thoin tuaj që të mos duket dhe të jetë bërë një me thoin tuaj, punojeni me akrilik dhe limojeni në formën që duhet.

2. Hapi i dytë

Bëjmë një model french të pjerrët me acrilic gliter ngjyrë të kaltër në trashësinë që duam.

3. Hapi i tretë

Marrim furçën e akrilikut dhe e fusim në lëngun e akrilikut.

4. Hapi i katërt

Pasi e kemi zhytur në lëngun furçën e fusim në vazon me akrilikun e bardhë duke marrë një pjesë në formë topi të vogël të rrumbullakët në madhësinë që duam të bëjmë gjethet.

5. Hapi i pestë

Vendosim akrilikun që kemi marrë me furçën mbi thua.

6. Hapi i gjashtë

Duke punuar me furçë krijojme gjethet në formën që duam.

7. Hapi i shtatë

Pasi i kemi bërë gjethet vendosim pak gliter per t’i zbukuruar dhe një gurë të ndritshëm në mes.

8. Hapi i tetë

Pasi i kemi bërë lulen apo gjysmën e lules (ju mund të bëni lloje të ndryshme lulesh sipas preferencave tuaja) tërheqim disa vija në formë degësh për ta zbukuar akoma.

Dhe në fund ju do të keni një model french të pjerrët me ngjyrë të zbukuruar me lule 3D.

©bukuri.com

62 Comments

 1. rrezja says on 22/02/2009

  Enderroj te kem thonj te bukur sepse i kom shum te dobet(but)dhe nuk mendoj se mund ti kem thonjet e mi ne forme te mire kom provuar me shume barna ti rregulloj por kot nuk kom mundur ti rregulloj.

 2. elona says on 22/08/2009

  Hej eshte i mrekullueshem bash kisha dasht ni her me i bo thonjet keshtu se vertet jan pa COMMENT a veretet shummm te mir veq ju uroj sukses a bb bayyyyyyyyyyyyyy bayyyyyyyyyyyyyyyyy

 3. gentta says on 23/01/2010

  valla super i ke thonjet edhe un i rregulloj mir ama jo si qita shum shum te mir kisha pas qef edhe un mi ba valla tungi suksese

 4. ani says on 28/01/2010

  pershendetje me pelqejne shume sesi i punoni thonjte Por do te kisha shume deshire te dija se kush nga perberesit e berjes se thonjve eshte me i mire Akriliku apo xheli dhe kush eshte me ne mode nga keto dy perberesit .Pershendetje jeni shume te mire .Pres pergjigje tek email im

 5. arta... says on 16/02/2011

  ola shum bukur me pelqejn thonjet sidomos femrave i duhet pastertija daj vetes xix shum edhe kom prirje per thoj shum i baj thojt ju lumshin durt se kush ibon ksi dizajn thojnjeve kam deshir te takoj dizajnjeren e thojnjeve suksese

 6. aurora says on 04/11/2011

  une shum i kafshoj thonjet por per mos mi kafshu thonjet cfar masi duhet te blej dhe dua qe ti ris por nuk mundem se i kafshoj shume sa para kushtojne edhe krema per ti mos i kafshu thonjet edhe sa para kushton krema qe ti ris sa me shpejt thonjet dhe ku blehet si quhet ajo kreme

 7. lejla says on 28/12/2011

  pershendetje me pelqejn thonjet shum un shum i dua kur isha 10 11 vjeqare nuk me pelqejshin thonjetmi lye por………….tani me pelqej sepse sho njerz qe i lyne thonjez tash edhe une i pelqej

  • Pershendetje Fabiola,

   Per thonje te dobet ju duhet te merrni sa me shume Vitamine E! Zgjidhni ushqime qe jane te pasur me vitamine E si pershembull, vaji ullirit, avogado, kiwi, mango etj! Perndryshe drejtohuni ne farmaci dhe merrni Vitamine E!

 8. artaaa says on 25/06/2012

  prsh a ban mem tregu shka duhet me perdor per mi pas thojt e fort se shum te but i kam si ti rriti fill em thehen flm per mirkuptim ju lutem ktheni pergjigjen

 9. hurem says on 25/07/2012

  une jam e lumtur qe jam johur me kete adrese kaq te mrekullueshme qe te tregon shume gjera te bukura por dua te di se sa kohe mund te riten keta thojt e bukur…………….

 10. Fadile says on 09/02/2013

  Shum ju pergezoj me ket web site dhe qdo gje qe pash deri me tash ishte e mrekullushme!! kjo eshte nje dritare per te gjith qe te shofim ndrishimet ne jeten e perditshme dhe te na shtohet me shum dituri!! You did such a good job!!

 11. antonela says on 19/07/2014

  Prsh nga Italia!
  Urime per thonjte !! vertet shume te bukur i lumshin duart asaj qe i ka bere
  Vertet fantastice !!!! nje puthje te madhe nga une antonela
  ciooooo <3 <3 <3