08082014Headline:

Për ju që keni flokë kaçurrela

Flokët kaçurrela gjithmonë fryhen më shumë, ngatërrohen dhe mund të këputen më lehtë, për këtë kanë nevojë për më shumë kujdesje.

 1. Sa herë që laheni përdorni gjithmonë conditioner dhe ta lini për 5 minuta në flokët tuaj që të veprojë duke bërë masazh të lehtë tek rrënjët (por mund të përdorni edhe maskë). Pasi t’i keni shplarë flokët me ujë të vakët (shmangni ujin e nxehtë), fshijini lehtë me një peshqir pa bërë lëvizje të menjëhershme.
 2. I krihni me kujdes në fund tek majat sepse janë delikate dhe në vazhdim hidhni serumin e flokëve duke e punuar me dorë që nga majat e deri lart.
 3. Ndajini flokët tuaj gjysmat lart dhe të tjerat poshtë dhe i kapni me clips. Duke filluar që nga poshtë i krihni në mënyrë që t’i çngatërroni.
 4. Me tharësen e flokëve (jo shumë afër flokëve) thajini flokët dhe paralelisht vazhdoni ti krihni nga çdo anë. Nëse doni që t’i drejtoni më mirë flokët në disa vende përdorni furçë të trashë të rrumbullakët.
 5. Pasi të jenë tharë, i krihni dhe më pas u hidhni serumin.

Në fund mirë është të përdorni silikon (silicone) për majat e flokëve tuaj, në mënyrë që të jenë të butë, që të mos thahen shumë nga tharësja dhe të mos hapen majat në dy pjesë. 

©bukuri.comWhat Next?

Nëse doni të lexoni të parët Keshillat tona, shkruani Adresën tuaj Email më poshtë

Related Articles

57 Responses to "Për ju që keni flokë kaçurrela"

 1. kaltrinaa says:

  ju kisha lutur nese mundeni te me tregoonii se une kam floket kaqurrela nga rrenja dhee i kam si (lesh)me falni ne shprehje por a ka ndonje menyyre se si te me behen te buta dhe ju kishe lutur nese mundeni te me tregooni se pse pasi ti drejoj floket as 5 min dhe floket me leshaven dhe me dredheen?a ka ndonje menyre qe pas hekuroosjes te m,oos me theheen apo dredheen ju luteem tkhe pergjiigjjjen.klmm na tinaa

  • Bukuria says:

   Ne ditet e sotme ka shampo qe shtrijne flokun kaçurrel! Sigurohuni qe beni ne diet te shendeteshme!

   • Arta says:

    Prsh jam 14 vjeq perpara kam floke te shkurter(shishka) dhe gjithmone i hekurosi ato kurse mbrapa i kam te gjata por problemi eshte se edhe pse i lyej me xhel dhe pastaj i thaj me tharese kacurelat nuk me behen nga rrenjet e flokeve por 3-4cm nga rrenjet jane te drejte Ju lutem pres pergjigjen tuaj

 2. erona says:

  une i kam floket e drejt por mund te me tregoni se si behen kaqurela! une i kam floket pak te drejt dhe pak kaqurela por mund te me tregosh se si behen floket kaqurela <3 eronaa

  • Bukuri says:

   Erona, pasi i lan floket dhe i fshin mire, mund te vendosesh pak shkume flokesh dhe ti thashe me tharesen e flokeve tek grada e pare qe nuk eshte shume e fuqishme, keshtu qe floket e tua do te marrin me shume forme dhe do te duken kacurrela.

 3. rina says:

  un kam floket kacurrela mirepo i kam te lshuta edhe hiq sme fryhen edhe pasi qe i fryj me krahen dhe me llak menjehr prap me ulen ndohsta me ndihmoni si te rrin te fryra per nje kohe ma te gjate rinaa

  • Bukuri.com says:

   Perdrorni shampo ku shkruhet “volume”! Edhe menyra e te tharit te flokut mund ti japi volum! pra fryrje!

  • deaaaAz says:

   Haloo jam 15 vjece kam floket kacurrele shum te trasha por shum koh bejn per te me ber te gjataa … ju lutem qe me tregonii ju duuaaa Bukuri.com jeni met miret …..
   TUNGGGG

 4. desa says:

  edhe un i kam floket kaqurela a mund te me tregoni se qfar mund te bej qe te mos me behen lesh offffff sa te zametshmet bre.

 5. era says:

  Dhe i kam floket te forta mund te me tregoni se si me behen floket e buta ,dhe i kam te leshavta dhe ketu mund te me tregoni se si me behen te pa leshavta

  • Bukuri says:

   Maskat me produkte natyrale do tju ndihmonin. Ne faqen tone kemi shkruar plot maska per floket.

 6. erona says:

  dhe une i kam floket e leshavta dhe te forta mund te me tregoni se si me behen te buta dhe te pa leshavta :D

 7. dafina says:

  pershendetje un i kam flokt kaqurrela po duke ber te drejta kaqurrelat kan filluar te zhduken tash 1 vit nuk jam duke i ber te drejta kaqurrelat jan rikthyer po me jea ber shum te thata te elektrizuara mund tme tregoni se si ti bej te duken me bukur kam provuar me shkum po vetem me rrin si te lagura dhe me behen sikur te qes llak per ti ngrir a ka ndonje shmpon pres pergjigjje nga ju xx(K)

  • Bukuri says:

   Dalengadale floket tuaj do te rimarrin formen e tyre te meparshme. Maskat do tju ndihmonin floket tuaj dhe do ti ushqenin. Vaji i ullirit eshte shume i mire, gjithashtu per maska te tjera keni ne faqen tone.

 8. joi says:

  i kam floket kacurrela po dua qe ti ndaj kacurrelat nga njera tjetra qe nga rrenja si mund ti bej qe te ndahen nga njera tjetra dhe cfare shkume apo xheli apo cfare tjeter mund te perdor,, flm

 9. lola says:

  pershendetje un kam floket kaqurele po nuk me rriten fare dhe pasi ti pres majat ato perseri me behen te ndara ju lutem me tregoni cfar te beje ju pershendes pres pergjigje ???

  • Bukuri.com says:

   Pershendetje Lola,

   Floku nuk rritet sa hap e mbylle syte dhe varion nga personi ne person. Rregulloni dieten dhe perdorni maskat ushqyese qe kemi publikuar per flokun e dobet.

   Faleminderit

 10. ilda says:

  pershendetje,ju pergezoj per faqen qe keni krijuar.do doja keshillen tuaj per floket e mi.i kam patur sh kacurrela floket por duke i shtrire me piaster filluan te drejtoheshin,tani ka pothuajse 1 vit qe nuk i kam shtrire dhe kane filluar te marrin formen por vetem gjysma e flokeve,dmth pjesa poshte e kokes behet kacurrela ndersa pjesa lart nuk behet kacurrel.cfare produktesh mund te perdor sepse dua te me rikthehet forma e dikurshme.theksoj qe dhe floket me kane rene sh sidomos ne sezonin vere dhe vjeshte,cfare me keshilloni

  • Lirent.P says:

   Pershendetje Ilda,

   Floket jane shume te ndjeshem ne raport me jeten tone. Duhet te anashkaloni stresin si dhe te keni nje diete te shendetshme. Me kalimin e kohes ndodh qe floku te ndryshoj, nga kaçurrel ne te drejte dhe e kunderta.

 11. Adriana says:

  Pershendetje Jam vetem 14 vjeqare kam pasur flok me te mira kaqurrele por nuk e di pse kan ndryshuar prej se jam kthyer nga deti ato kan ndryshuar formen jan ber me te dobeta me te zhdredheta dhe nuk e di nese arsyeja mun te jet dielli kur i pastroj ato marrin nje form me te mir por pas disa oreve ato perseri behen si te zhdredheta dhe shum te dobeta nuk kam provuar ndonje produkt te veqant as nuk i kam drejtuar as nje her ju lutem ktheni pergjigje sa me par

  • Lirent.P says:

   Po sigurisht qe dielli dhe ujte e kripur ashpersojne flokun. Per moshen qe keni nuk duhet te shqetesoheni, duhet vetem pak kohe qe te rikuperohen qelizat e reja.

 12. fjonda says:

  me falni un kam floket kaqurrela dhe krenohem me kete gje shume por ju lutem me tregoni se qfarr lloj shanponi apo ndonje gje tjeter per ti bere kaqurrelat sa me te bukur dhe sa me te shkelqyer!Ju pergezoj per kete faqe qe e keni hapur ju lutem shum te me tregoni pres pergjigje nga ju!?FLM

  • Bukuri.com says:

   Pershendetje!

   Ka shume lloje shampo ne merkato per floket kaçurrela.

   Mund te provosh linjat:
   Sunsilk per floket kaçurrela
   Bain Olèo Curl te Kerastase – profesional
   Garnier Ultra Dolce me vaj Avocado

 13. enesa says:

  pershendetje, urime , do te doja te me sugjeronit dicka per flokun tim, kacurrel me rrica te vogla, gjat larjes ose edhe pak minuta me pas floku im rri i bute,me pelqen shum ne ato momente, sepse rricat behen me te gjata , dhe me duken me bukur do te doja kete form te mbaj pergjat gjith dites, , pas larjes floku im pas thahet, gufoset dhe krijon nje imazh jo fort pelqyes, ,, flm

 14. ana says:

  pershendetje jam 15 vjeq dhe kam floke kaqurrele problemi eshte se kur kam qene me e vogel kam pasur floke me shume kaqurrele he shume me te trasha tani me jane drejtuar shume prapa dhe para kokes dhe me bien jashtezakonisht shume me jane holluar shume dhe me e cuitshmja eshte se shume shpejt me behen me yndyre pothuajse me yndyre ju lutem me ndihmoi se u cmeda

 15. ineg says:

  pershendetje jam 15 vjeq dhe kam floke kaqurrele problemi eshte se kur kam qene me e vogel kam pasur floke me shume kaqurrele he shume me te trasha tani me jane drejtuar shume prapa dhe para kokes dhe me bien jashtezakonisht shume me jane holluar shume dhe me e cuitshmja eshte se shume shpejt me behen me yndyre pothuajse me yndyre ju lutem me ndihmoi se u cmeda .shume faleminderit

 16. amorf says:

  pershendtetje kam floke kaqurrele por kohet e fundit me jane drejtuar shume nuk e keni idene dhe gjithashtu me bien shume me jane holluar jashte mase dhe une i kam pasur me shume dhe ndonjhere me behn shume me ynyre faleminderit ju lutem me ndihmoni

 17. emi says:

  Jam 14 vjec dhe kam pasur flok normal me shume kacurrela. por tashii me jan holluar shum shum dhe sme rrin fare kacurrela si me par. Ju lutemmm me ndihmoni cfar duhet te bej :/

 18. emi says:

  po si tja bej qe tme rikthehen perseri kacurrelat sic i kisha ? :/
  cfar shamposh me rekomandoni ?

 19. uila says:

  une kam floker kaqurrela por problemi eshte se 3-4 vitet e fundit me jane prishur jashte mase shume me kane rene shume dhe gjithashtu me jane drejtuar shume nuk te besohet se kane qene shume kaqurrele nga mbrapa i kam te drejta fare dhe nga parakokes gjithashtu dhe pas 3-4 ditesh me behen me yndyre dhe e kam shume te bute dhe te yndyrshem.
  jeni me te miret Bukuri.com dhe ju lutem m e ndimoni se nuk e duroj dot me flokun keshtu dhe se harrova me eshte bere shume shume i holle nga renia e tepert dhe po shqeteohem shume
  faeminderi t

  • Bukuri.com says:

   Na falni për vonesën!

   Floku ndryshon me kalimin e kohës, me ndryshimin e stinëve si dhe situatave qe ne kalojmë! Qëndroni larg stresit dhe konsumoni ushqime te shëndetshme. Konsultoni faqen tone për maska ushqyese për flokët.

 20. nita says:

  Un i kom flokt kaqurrela por i kam te leshta qka duhet te bej qe kaqurrelat te me behen mir e jo te leshta
  SHUM TE MIR JENI JU DUA

 21. ina says:

  Pershendetja un kam pasur flok kacurrela sh te bukra skam pas fare nevoj as per difuzor as per shkum por pata i periudh qe ipreva floket e qe nga ajo dit me jan prish shum sme rrin me ato kacurrelat sic i kisha perpara me ndihmoni cfar duhet tebej cfar shamposh me rekomandoni qe tme kthehen floket sic i ikisha se vdiqaaa ju lutem me ktheni pergj sa me shpejt :/

 22. selena says:

  prsh jam 15 vjeq dhe kam floke kaqurrela pproblemi eshte se me bien shume si ne dush kur i kreh dhe jashte kur i kreh dhe nuk ka stine per mua eshte gjithmone intensive renia e flokeve te mi dhe po shqetedohem per kete dhe me jane drejtuar shume sepse i kam pasur shume kaqqurela ju lutem me ndihmoni ti kthej floket e trashi dhe kaqurrele siq i kisha

 23. Ervisa says:

  Ju falenderoj per faqen,para 1 viti i lyva floket me dekolorus,e qe ate dite kacurrelat e mia se kan mar me veten,SME behen shum kacurrela e i kam pa volum e te thata,me behen si lesh,ju lutem me jepni ndonje keshill

 24. desa says:

  i kam flokt shum kaqurrela dhe num mundem ti krej atooo fare me ndihmoni si tja bej je duaa desaa

 25. Fjonda says:

  un fatmiresisht i kam flokt kaqurrelaa t mir

 26. Fjollaa says:

  Ju lutem te me tregoni fare te perori qe te me rriten kaqurrelat sepse ikam shum tee bukur por po me rriten shume ngadale.Ju lutem me tregoni qfare te perdori

 27. Fjollaa says:

  I kamm kaqurrwlat shum e mir por shum te shkurter ju lutem me tregoni qfare te perdori qe te me rriten me shpejtt!Ju lutem me tregoni.E pres pergjigjen tuaj

 28. jeta says:

  Floket dredha por i kam te buta qfar te perdor te me forcohen.

 29. nensi says:

  Pershendetje jam 15 vjec e kam pasur floke kacurrela shume te bkr nuk kisha nevoj as per difuzor as per shkum i lija te me thaheshin vet e me mernin form shume te bkr por pata nje perjudh qe lahesha dit per dit e floket mu prishen nuk kam me ate kacurrelat si perpara me ndihmoni cfare te bej ju lutem ca shamposh mund te perdor qe tme kthehet floku sic e kisha
  ju lutem me ktheni pergj sa me shpejtt :/

 30. Monja says:

  pershendetje
  une i kam floket kaqurrela por qdo her kur i prej floket me rriten shum ngadal a mund te me trgoni sa her ne vit eshte mir ti prej floket ???
  pres pergjigjijen tuaj
  faleminderit per mirkuptim
  kaloni bukur :)

  • Bukuri.com says:

   Nuk ka nje numër te caktuar! Ndryshon nga personi ne person dhe nga modeli qe dëshironi ti mbani! Nje diete e mire dhe e ekuilibruar mund te zgjidhe problemin tuaj.

 31. dafina says:

  Pershendetje
  un i kom floket kaqurela por jan duke mu prishur jom vetem 16 vjeqare duaa qe te me rrin sa me shum dredha ju lutem a mundini mem ndihmu si ti kom me ma shum dredha

 32. fitore says:

  ku mundem ta blej kete shampo

Leave a Reply nga Facebook
Ose Komentoni nga hapësira më poshtë


Shënim:
-Adresa E-Mail duhet të jetë e vlefshme, përndryshe komentet nuk do të aprovohen!
-Mos e dërgoni të njëjtin koment dy herë!


Submit Comment