09022014Headline:

Këshilla për bimë mjekësore dhe veçoritë e tyre

Levanda, ka aromë të lehtë, por është edhe mjaft purgative (ndihmon për të dalë jashtë) dhe ka cilësi antiseptike. Nëse e përdorni në vaskë e bën lëkurën të butë dhe të lëmuar.

Kamomili dhe valeriana, janë bimë mjekësore qetësuese dhe shplodhin pjesët e lodhura të trupit.


 Menta, pastron poret e lëkurës së yndyrshme.

 

 Trumza, qetëson dhimbjet, gjallëron dhe qetëson.

Sherbela, është një bimë që ndihmon mjaft kundër djersitjes.

 

 Tarragon dhe Pelini qetësojnë dhimbjet e muskujve.

 

 Bliri, është një bimë qetësuese dhe veçanërisht për pagjumësinë.

Shqopa, gjallëron lëkurën dhe i jep fuqi organizmit.

Eukalipti, është i mirë për ftohje, ndërsa nëse e përdorni në vaskë kur laheni avulli që thithni zhbllokon hundën tuaj.

 ©bukuri.comWhat Next?

Nëse doni të lexoni të parët Keshillat tona, shkruani Adresën tuaj Email më poshtë

Related Articles

8 Responses to "Këshilla për bimë mjekësore dhe veçoritë e tyre"

 1. fatjona says:

  mua shum me pelqeu ai femija ne figur por mendoj se nuk ësht e vertet te hash peshk për te ber femi te zgjuar

 2. sadik begu says:

  cfare ilaqi duhet te perdor per dhimbje koke

  • Bukuri.com says:

   Ka disa lloje dhimbje koke. Nese eshte kronike, duhet te drejtoheni tek nje specialist. (Per dhimbje koke te rastesishme ka shume produkte ne farmaci, qe variojne nga shteti qe jetoni)

 3. blerina berisha says:

  FLM shum per ndimen sepse ky program me ka ndihmuar per mesim flm <3<3 shkruani edhe per lule tjera

 4. Casper says:

  Faleminderit shume per keshillat sepse edhe mua po me ndihmon per mesim ky program.

 5. arsid says:

  pershendetje. kam disa bime aloe vera dhe dua te gjej treg shitje, keni mundesi te me ndihmoni?

Leave a Reply nga Facebook
Ose Komentoni nga hapësira më poshtë


Shënim:
-Adresa E-Mail duhet të jetë e vlefshme, përndryshe komentet nuk do të aprovohen!
-Mos e dërgoni të njëjtin koment dy herë!


Submit Comment